Spis treści
- Modny klasycyzm – wygoda i styl na długie lata
- Klasa, styl i wygoda projektowanych wnętrz w Białymstoku
- Czego nie ma w stylu klasycystycznym?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Styl klasycystyczny w architekturze obecny był od czasów starożytności do XVIII wieku. Był to niezwykły, wyjątkowy styl, prosty, ale wysmakowany, któremu hołdowały wyższe warstwy społeczne. Styl ten nie musi być nudny, ale powinien kierować się pewnymi zasadami.
Do projektowania wnętrz stosuje się stonowane kolory: beże, kremy, szarości, czasami dodaje się błękity, turkusy czy też zielenie. Złoto i srebro dodaje się w bardzo niewielkiej ilości. Szlachetne drewno, kamień, perskie dywany i skóra tworzą takie wnętrza. Ściany można pomalować farbą lub wytapetować jasnymi tapetami, unikając dużych wzorów. Sufit można ozdobić rozetami, listwami lub gzymsami.
Sztukaterie też są zalecane. Jest to styl dla osób mających smak, gust oraz sporą ilość gotówki do wydania na aranżowanie wnętrz. Jednak inwestycja jest celowa i sensowna, a klasycystyczne wnętrza na pewno spodobają się każdemu. Najłatwiej w tym stylu projektować duże wnętrza, ponieważ przestrzeń jest sprzymierzeńcem – w dużym mieszkaniu pomieszczą się solidne meble z pewną historią lub nowe meble stylizowane na zabytkowe.
Tradycja, styl i klasa – to wszystko można znaleźć w stylu klasycystycznym. W oknach mieszkania sprawdzą się np. zasłony w pionowe pasy lub rolety rzymskie, nie zaleca się montowania zwyczajnych rolet czy też żaluzji. Stworzenie wnętrza w stylu klasycystycznym nie jest proste, najlepiej w tym celu znaleźć dobrego projektanta z wizją i potrafiącego trafić w oczekiwania klienta.
Modny klasycyzm – wygoda i styl na długie lata
Takie wnętrza są modne zawsze, nigdy się nie nudzą, wymagają jedynie starannego zaplanowania oraz aranżacji wnętrz. Wnętrza w stylu klasycystycznym najlepiej urządzić z architektem wnętrz. Samodzielne aranżacje nie zawsze wychodzą na zdrowie. Salon urządzony w tym stylu może wyglądać tak: drewniana, dębowa ława pośrodku pokoju, dwa-trzy fotele, głębokie i wygodne, do tego elegancki dywan na podłodze, a na ścianie duże lustro w ciężkich drewnianych ramach. Na suficie stara lampa, a na ścianach niewielkie kinkiety. Jeśli salon jest duży to można umieścić w nim regał, a na jego półkach trochę drobnych bibelotów.
W oknach wiesza się białe firany i ciężkie zasłony z zamszu czy też aksamitu. Tego rodzaju wnętrze na pewno spodoba się niejednej osobie poszukującej możliwości posiadania ponadczasowego wnętrza domowego. W kuchni sprawdzą się frezowane fronty kuchenne, a w całym mieszkaniu przydatne będą eleganckie tapety. Jakość mieszkania w tego rodzaju wnętrzu na pewno będzie wysoka. Pewnego sznytu nowoczesności może nadać odkryta cegła w salonie. Warto zadbać o wnętrze wyjątkowe, pełne światła, a jednocześnie nawiązujące do przeszłości. W domu urządzanym w tym stylu spokojnie można postawić fortepian, duże kwiaty w doniczkach czy też umieścić interesujące obrazy na ścianach.
Najlepiej, jeśli są to oryginalne obrazy z XIX i XX wieku, jednak dobrej klasy reprodukcje również sprawdzą się w takich wnętrzach. Podłogi najlepiej wykończyć deskami drewnianymi lub z innego materiału. Jakość w dobrej cenie jest tym, czego potrzebuje niejedna osoba, a tym bardziej, że dobrej jakości nie zniszczy się szybko. Solidne podłogi mogą służyć nawet dwóm pokoleniom. Można wprowadzić elementy nowoczesności w postaci grafik ściennych współczesnych twórców lub nowoczesnego sprzętu kuchennego, który na pewno przyda się do przygotowania posiłków. Panie lubią wnętrza klasycystyczne z białym stołem i lekkimi białymi krzesełkami, do tego białe pufy lub białe fotele obite skórą. Rozwiązań jest cale mnóstwo.
- Sztukaterie i rozety na suficie
- Fotele obite skórą
- Odkryta cegła w salonie
Stonowane kremowe odcienie beżu.
Szarości, błękity, turkusy i zielenie.
Klasa, styl i wygoda projektowanych wnętrz w Białymstoku
Jest to styl ludzi eleganckich oraz wyjątkowych. Czasami łączy się klasycyzm ze stylem skandynawskim, ale najlepiej wyglądają wnętrza w pełni klasycystyczne i wyjątkowe. Jest to najlepsze rozwiązanie – klasa, styl i wygoda.
Czego nie ma w stylu klasycystycznym?
Na pewno nie ma agresji, neonowych kolorów, agresywnych wzorów, tandety, dużej ilości bibelotów. Ten styl jest dyskretny i elegancki, dzięki czemu wiele osób cieszy się jego elementami przez długie lata. Styl znały nasze babcie oraz prababcie, a dzisiaj możemy rozkoszować się w pełni jego urokiem, ewentualnie dodając drobne akcenty współczesności.
Dekoracyjne sztukaterie oraz rozety na suficie sprawdzą się na pewno, dodając projektowanemu wnętrzu starodawnego wyglądu. Jakość jest podstawową wytyczną tego stylu. Nie ma tutaj miejsca na tandetę i przypadkowe przedmioty. Bez ekstrawagancji, spokojnie, ale bardzo elegancko i ładnie. Osoby spokojne, lubiące klasykę i styl z dawnych czasów na pewno dobrze poczują się w mieszkaniu urządzonym w stylu klasycystycznym.
Przeczytaj również: Wnętrza w stylu glamour w aranżacji wnętrz
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Co charakteryzuje styl klasycystyczny w aranżacji wnętrz?
Styl klasycystyczny w architekturze, znany od starożytności do XVIII wieku, charakteryzuje się prostotą i wysmakowaniem, preferowanym przez wyższe warstwy społeczne. Używa stonowanych kolorów, szlachetnego drewna, kamienia, perskich dywanów i skóry, a także dekoracji sufitów rozetami, listwami lub gzymsami.
Jakie elementy są kluczowe w modnym klasycyzmie?
Modny klasycyzm to styl, który nigdy się nie nudzi i wymaga starannego zaplanowania. Charakteryzuje się użyciem drewnianych mebli, głębokich foteli, eleganckich dywanów, dużych luster w ciężkich ramach, starych lamp i kinkietów oraz drobnych bibelotów na regałach.
Czego unikać w stylu klasycystycznym?
W stylu klasycystycznym unika się agresji, neonowych kolorów, agresywnych wzorów, tandety i nadmiernej ilości bibelotów. Jest to styl dyskretny i elegancki, cieszący się popularnością przez wiele lat.
Jakie są zalety aranżacji wnętrz w stylu klasycystycznym?
Klasycyzm w aranżacji wnętrz to rozwiązanie dla osób poszukujących elegancji i wygody. Styl ten łączy klasę i wyjątkowość, często łączony ze stylem skandynawskim dla osiągnięcia pełnego efektu
Jakie są popularne pytania dotyczące projektowania wnętrz w stylu klasycystycznym?
Popularne pytania dotyczą m.in. budżetowego projektowania wnętrz, projektowania małych przestrzeni, najnowszych trendów w projektowaniu wnętrz, różnic między architektem a dekoratorem wnętrz, oraz najlepszych stylów do urządzenia salonu.