Wnętrza w stylu orientalnym u projektanta wnętrz

Spis treści


Minimalistyczna forma w przepychu kolorów – styl orientalny

Styl orientalny pobudza wyobraźnię Europejczyków, ponieważ jest to emanacja egzotyki. Niejedna osoba chciałaby stworzyć wnętrze w takim właśnie stylu. Tego rodzaju styl pojawił się w Europie w latach 80. XX wieku. Odtwarzano w nim wnętrza indyjskie, irańskie, marokańskie, chińskie i japońskie. Wnętrza orientalne kiedyś wyglądały nienaturalnie, kapały od złotych oraz intensywnie srebrnych ozdób.

Dzisiaj wnętrza orientalne są przepiękne, wyposażone w oryginalne meble produkowane przez Azjatów oraz osoby z północnej Afryki. Bogactwo i kunszt tworzenia są typowe dla takich wnętrz. Projektanci wnętrz planują wnętrza pierwszorzędnej jakości oraz wyglądu, a właściciele domów i mieszkań mogą przebywać w wyjątkowych miejscach. Dzisiejsze orientalne wnętrza mają styl i klasę, których kiedyś w ogóle nie miały, ponieważ w przeszłości były symbolem kiczu i braku dobrego smaku.

Dla kogo odpowiedni jest styl orientalny zdaniem projektanta wnętrz?

Na pewno dla osób lubiących egzotykę, piękno oraz wyjątkowe wnętrza. Bogactwo wzorów i kolorów w projektowanym wnętrzu na pewno nie przemówi do miłośników stylu skandynawskiego i nie zachęci ich do mieszkania w takich właśnie wnętrzach. Egzotyka jest podkreślana czerwonymi dywanami i czerwonymi narzutami – pięknie wyglądają duże okna ozdobione zasłonami w czerwonym kolorze długimi do ziemi. Nadają one wnętrzom niepowtarzalny styl i dodają posmaku pikantnego i gorącego orientu. Wiadomo, że orient nie może być nudny, a intensywne barwy wywodzą się rodem z Chin, Japonii, Indii.

Czerwień symbolizuje bogactwo, podobnie złoto. Należy zatem unikać bieli i tym podobnych kolorów. Lampy z kryształowych sopli oraz kinkiety z kolorowych szkiełek są idealne do wnętrz w stylu orientalnym. Niskie stoliki, niskie krzesła, bambusowe maty na stołach – to można zobaczyć we wnętrzach w tym stylu. Są to skromne, lekkie mebelki, typowe dla domów chińskich oraz japońskich. Brązowe, nie epatujące zbytnio wyglądem, eleganckie i bardzo skromne. Na ścianach mogą zostać ulokowane skromne grafiki lub delikatne pejzaże – najlepiej malowane delikatnym piórkiem na papierze. Styl takich ozdób jest więcej niż skromny. Mieszkańcy kochają tego rodzaju styl i dekoracje ścian. Im mniej dodatków oraz ozdób, tym lepiej dla mieszkańców.

  • Złote oraz srebrne ozdoby
  • Wzorzyste tkaniny w intensywnych kolorach
  • Kinkiety z kolorowego szkła

Ażurowe powierzchnie i ozdobne ornamenty.
Wszelkie odcienie czerwieni, złota i srebra, ponad to kobaltowy błękit, szmaragd, zieleń, róż, szarość, beże oraz brązy.

Elementy wnętrza orientalnego

Obecnie preferowane są proste formy, minimalistyczne oraz styl eko. Stoliki z blatem wykonanym z metalu kutego w ażur, komody zdobione ażurem, metalowe intarsje – to są dodatki, a nie dominanta domowego wnętrza.

pokój w stylu orientalnym

Jak wygląda wnętrze orientalne zaaranżowane przez projektanta wnętrz

Tkaniny są bogate, zdobione ornamentami, bajecznie kolorowe, połyskliwe i przyciągające wzrok. Można nimi zdobić wnętrza i dodawać im uroku. Kolorów w takim wnętrzu nie brakuje: przeplatają się kobaltowy błękit, szmaragd, zieleń, róż, szarość, beże oraz brązy. Świeczniki, figurki, ramy do obrazów oraz luster – to wszystko jest efektowne, ażurowe oraz wyjątkowo piękne.

Niskie ceny takich produktów są normą, pod warunkiem, że meble są poszukiwane w odpowiednich miejscach – na pchlich targach oraz wyprzedażach. W orientalnych wnętrzach może unosić się zapach kadzidełka oraz curry gotowanego w domowej kuchni. Aranżacja wnętrz w stylu indyjskim powinna być bajecznie kolorowa, pełna dodatków oraz bibelotów, wszelkich drobiazgów w postaci małych figurek, masek, narzut i kilimów z Indii (najlepiej oryginalnych). Na polskim rynku dostępne są indyjskie meble. Wszelkie błyskotki mogą wyglądać wyjątkowo interesująco.

  • Przepych dodatków, bibelotów i figurek zwierząt
  • Batiki, aplikacje i hafty jako nieodłączny element wnętrza
  • Chińskie papierowe lampiony

Jakie dodatki stosować we wnętrzach orientalnych?

Stare drewno, ozdoby w formie słoni, eleganckie narzuty na tapczany, wersalki oraz łóżka. To wszystko jest wyjątkowe i ma kształt niespodziewany. Batiki, aplikacje i hafty są obecne w każdym wnętrzu. Ozdoby powinny być obecne na zasłonach, narzutach, obrusach i poduszkach. Dzięki temu wnętrza będą piękne i zachwycą swoim urokiem wszystkich spędzających czas w takim mieszkaniu. W stylu orientalnym urządza się mieszkania oraz domy prywatne. Figurki zwierząt wykonane z solidnego mosiądzu, czyli słoni, małp, ptaków, na pewno mogą często pojawić się we wnętrzu tego rodzaju. Czerwienie, pomarańcze oraz odcienie amarantu sprawią, że projektowane wnętrza będą ciepłe oraz wyjątkowe.

Wnętrza orientalne mogą być nieco męczące z uwagi na bardzo intensywną kolorystykę, dlatego warto dodać nieco beżu, jasnego brązu, jasnych odcieni kolorów kremowego, żółtego, pomarańczowego, co pozwoli nieco złagodzić jaskrawość barw. Orientalne motywy można malować na jasnych ścianach, dlatego też warto mieć gładkie ściany. Ozdobna ceramika, chińska porcelana zdobią niejedną kuchnię oraz salon. Dodają jej uroku oraz orientalnego charakteru. Są także symbolem pewnego luksusu – elegancka zastawa z cieniutkiej chińskiej porcelany pokazuje pełną elegancję aranżowanego wnętrza. Dodatkowo papierowe lampiony, papierowe chińskie smoki – takie dodatki można powiesić we wnętrzach pokojów dziecięcych. Najmłodsi ucieszą się wspaniałym wystrojem wnętrz i będą mieli wyjątkową zabawę.

Sprawdź również: Wnętrza w stylu high-tech w aranżacji wnętrz


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są charakterystyczne cechy stylu orientalnego w aranżacji wnętrz?

Styl orientalny charakteryzuje się bogactwem kolorów, wzorów oraz ozdób. Elementy takie jak złote i srebrne ozdoby, wzorzyste tkaniny, kinkiety z kolorowego szkła oraz ażurowe powierzchnie są typowe dla tego stylu. Dodatki w intensywnych barwach, takich jak czerwień, złoto i srebro, nadają wnętrzom wyjątkowy charakter.

Dla kogo odpowiedni jest styl orientalny?

Styl orientalny jest idealny dla osób ceniących egzotykę i wyjątkowość wnętrz. Nie przemawia on do miłośników minimalizmu, jak styl skandynawski. Charakteryzuje się intensywnymi kolorami i bogatymi wzorami, co sprawia, że jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Jakie elementy wnętrza są ważne w stylu orientalnym?

Wnętrza orientalne skupiają się na prostych formach z bogatymi dodatkami, takimi jak stoliki z blatem z metalu kutego w ażur, komody zdobione ażurem, czy metalowe intarsje. Ważne są także bogato zdobione tkaniny, ozdobne ceramiki oraz elementy, które nadają wnętrzu orientalny charakter.

Jakie dodatki stosować we wnętrzach orientalnych?

Do dekoracji wnętrz orientalnych należy wykorzystywać stare drewno, ozdoby w formie słoni, eleganckie narzuty, batiki, aplikacje, hafty oraz figurki zwierząt. Takie elementy dodają wnętrzom uroku i sprawiają, że są one wyjątkowe.

Jak zbalansować intensywne kolory we wnętrzach orientalnych?

Aby złagodzić intensywność kolorów w stylu orientalnym, warto dodać elementy w jasnych odcieniach beżu, brązu czy kremu. To pozwoli na stworzenie harmonijnej przestrzeni, która nie będzie przytłaczająca.

keyboard_arrow_up