Spis treści
- Projektowanie wnętrz w firmie – kluczowe aspekty
- Podsumowanie i praktyczne porady od ekspertów
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy kwestie związane z projektowaniem wnętrz firmowych połączone ze spojrzeniem na temat od strony pracowników i właściciela danego podmiotu. Dziś na projektowanie firmowe spojrzymy oczami petenta, który odwiedza taką firmę – użytkownika wnętrza, które projektant ma zaaranżować.
Projektowanie wnętrz w firmie – o podstawach oczami petenta
Wbrew pozorom to bardzo ważna, choć często jeszcze u nas niedoceniana kwestia, by zależnie od rodzaju przedsiębiorstwa, na wnętrze firmowe popatrzeć też oczami petentów, klientów, pacjentów, czy interesantów. Ściślej mówiąc, by dopasować wnętrze danego podmiotu na potrzeby spotkań biznesowych.
Z wieloletniego doświadczenia w projektowaniu wnętrz chociażby na potrzeby Klientów z Białegostoku, można powiedzieć, że ważne jest tu przede wszystkim:
- Przygotowanie odpowiednio dużej przestrzeni, aby osoby odwiedzające firmę czuły się dostrzeżone i jednocześnie by została zachowana tak zwana bezpieczna odległość związana ze strefą prywatności, której przekroczenie może sprawiać dyskomfort i podenerwowanie,
- Zadbanie o to, by już samo wejście nie przysparzało kłopotów – aby drzwi były odpowiednio duże, ale też właściwie oznakowane, co niewątpliwie ułatwi przemieszczanie się i pozwoli uniknąć niepotrzebnego zamieszania w ciągu komunikacyjnym,
- Dobranie kolorów tak by dobrze się kojarzyły; ich odcień i połączenie ma korespondować ze specyfiką miejsca, którego zadaniem jest przede wszystkim przyciągać, a nie zniechęcać odwiedzających,
- Przygotowanie odpowiednio wydzielonych stref – przykładowo miejsc siedzących, niezbędnych, gdy trzeba zaczekać na swoją kolej do gabinetu, czy do biura obsługi interesanta, a także umożliwiających wykonanie innych niezbędnych czynności (wieszak na kurtki i płaszcze, stolik potrzebny do wypełniania dokumentów, opcjonalnie miejsce na przewinięcie dziecka),
- W przypadku placówek medycznych dopasowanie gabinetów bardziej kierunkowe do danej dziedziny przykładowo z miejscem do sterylizowania narzędzi, czy mini-rozbieralnią.
- Zadbanie o przestrzeń dopasowaną do potrzeb specjalnych uwzględniającą obecność dzieci, ludzi niepełnosprawnych, osoby starsze – przykładem może być tu kącik z zabawkami, odpowiednio duży hall, by można było bez przeszkód poruszać się na wózku inwalidzkim nie przeszkadzając innym użytkownikom pomieszczenia czy specjalne oznakowanie ułatwiające orientację w przestrzeni dedykowane seniorom,
- Zastosowanie właściwego oświetlenia – poprawi samopoczucie, jednocześnie wyeksponuje to, co w danym miejscu chcemy wyeksponować, przykładowo logo firmy czy spis pracujących osób z pełnionymi funkcjami lub rozkład dostępnych pomieszczeń na specjalnie przygotowanej tablicy ogłoszeniowej.
Elementów, które powinny być uwzględnione w projektowaniu wnętrz dopasowujących je do określonego podmiotu jest zdecydowanie więcej. Każdy z nich jest w praktyce potrzebny i ważny, ponieważ wspomaga misję danego podmiotu. Trudno tu wymienić wszystkie istotne aspekty, dlatego wsparcie doświadczonego projektanta wnętrz – specjalisty w tej kwestii, wydaje się dziś niemal konieczne, aby niczego nie pominąć i odpowiednio dostosować kształt przestrzeni firmowej do potrzeb grupy docelowej, ale także do aktualnych przepisów.
Podsumowanie i wskazówka od białostockiego praktyka
Projektowanie wnętrz firmy czy innego podmiotu na własną rękę może okazać się zadaniem trudnym i kosztownym, biorąc pod uwagę konieczność dopasowania wszystkiego do wymogów wynikających z prowadzenia działalności o określonym profilu, na przykład gabinetu kosmetycznego, sklepu spożywczego, czy kawiarni.
Aby uniknąć niepotrzebnych problemów najlepiej od razu zatrudnić doświadczonego projektanta wnętrz, który zadba o konieczne szczegóły. Zajrzyj do naszych realizacji i umów się na wstępną rozmowę w Białymstoku. To nic nie kosztuje a może wiele zmienić w działaniu Twojej firmy.
Warto przeczytać również: Projektowanie wnętrz firmowych cz.1
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak zapewnić dobre pierwsze wrażenie w firmowym wnętrzu?
Dla petentów, klientów i innych odwiedzających, ważne jest przygotowanie odpowiednio dużej przestrzeni z zachowaniem bezpiecznej odległości, właściwe oznakowanie wejścia i dostosowanie przestrzeni do potrzeb specjalnych grup użytkowników, jak dzieci czy osoby niepełnosprawne.
Jak dobrać kolory do wnętrza firmowego?
Kolory wnętrza powinny być dobrze skojarzone, ich odcień i połączenie powinno korespondować ze specyfiką miejsca, aby przyciągać odwiedzających, a nie zniechęcać ich.
Jakie są ważne aspekty przy projektowaniu wnętrz medycznych?
W przypadku placówek medycznych, istotne jest dopasowanie gabinetów do specyfiki danej dziedziny, na przykład miejsce do sterylizowania narzędzi czy mini-rozbieralnia.
Jak dopasować oświetlenie do wnętrza firmowego?
Należy zastosować właściwe oświetlenie, które poprawi samopoczucie użytkowników i wyeksponuje kluczowe elementy, jak logo firmy czy spis pracujących osób.
Dlaczego warto zatrudnić doświadczonego projektanta wnętrz?
Zatrudnienie doświadczonego projektanta wnętrz pozwala na uniknięcie problemów związanych z dopasowaniem wnętrza do wymogów specyficznych dla danego rodzaju działalności, np. gabinetu kosmetycznego czy kawiarni.
.