Sekrety skutecznego oświetlenia według ekspertów od projektowania wnętrz

Spis treści

Światło wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę w aranżacji pomieszczeń. Wpływa nie tylko na walory estetyczne danego wnętrza, lecz także na samopoczucie jego użytkowników. Planując wykończenie budynku, należy zatem dobrze przemyśleć rozmieszczenie, intensywność oraz barwę światła w pokojach. W dzisiejszym artykule zawarliśmy kilka wskazówek, którymi warto się kierować w tym procesie.

Wybór źródła i rodzaju oświetlenia we wnętrzu

Oświetlenie może spełniać różne funkcje w pomieszczeniach, dlatego warto początkowo zastanowić się, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Podstawową sprawę stanowi zapewnienie optymalnej widoczności – światło nie powinno być ani za słabe, ani zbyt intensywne. Moc oraz ilość żarówek należy zatem dopasować do takich czynników, jak liczba okien w danym pokoju, metraż pomieszczenia czy też kolorystyka ścian. Oświetlenie ogólne może być rozproszone – taki efekt gwarantuje na przykład sufit podwieszany – lub bezpośrednie, emitowane spod żyrandola bądź lampy. Pierwsza z wymienionych form oświetlenia doskonale sprawdza się w nowoczesnych oraz eleganckich wnętrzach, natomiast druga może stanowić świetny wybór do aranżacji w stylu boho, zwłaszcza jeśli postawimy na ciekawe, wiklinowe lampy wiszące.

Światło może posłużyć także do wyróżnienia poszczególnych elementów wystroju wnętrza. Przykład stanowi podświetlana witryna bądź półka, gdzie zamieścimy przedmioty szczególnie estetyczne lub mające dla nas znaczenie sentymentalne. Za pomocą odpowiednio ukierunkowanych reflektorów można natomiast zaakcentować obecność efektownego obrazu, zdjęcia albo rzeźby. Światło daje pod tym względem masę możliwości i wszystko zależy wyłącznie od naszej wizji.

Aranżacja wnętrz skupiająca się na efektownym oświetleniu

Jak dopasować idealne oświetlenie do stylu wystroju wnętrza?

Każdy styl architektoniczny posiada pewne określone cechy, które powinny harmonizować z dobranym źródłem światła w pomieszczeniach. Poniżej przedstawiamy przykłady różnych stylów wystroju wnętrza oraz kompatybilne z nimi rodzaje oświetlenia:

  • styl boho – charakteryzuje się obecnością naturalnych materiałów w aranżacji, zatem w tym przypadku świetnie sprawdzają się wspomniane lampy z wikliny czy też bambusowe; klosze z fantazyjnymi splotami stanowią oryginalny, przyciągający spojrzenia dodatek;
  • styl art deco – ta stylistyka przeżywa obecnie swój renesans i coraz częściej możemy znaleźć zaczerpnięte z niej inspiracje w świeżo wyremontowanych mieszkaniach; dla takiego wystroju charakterystyczna jest obecność geometrycznych wzorów, a także złotych elementów, zatem warto kierować się tymi cechami podczas poszukiwań idealnego żyrandola bądź lampy;
  • styl skandynawski – cechuje się minimalizmem i prostotą, więc stanowi wybór niemal ponadczasowy; decydując się na taką aranżację, powinniśmy dopasować równie subtelne i minimalistyczne lampy, które nie przytłoczą całej kompozycji, lecz perfekcyjnie ją uzupełnią;
  • styl industrialny – od lat zachwyca swoich miłośników oryginalną surowością i prostotą; w tym przypadku warto wybrać lampy o cięższych formach, posiadające metalowe elementy; świetne rozwiązanie stanowią też odsłonięte żarówki bądź otoczone jedynie geometrycznym kloszem.

Podczas projektowania wnętrz powinniśmy zatem uwzględnić wszystkie składniki całej aranżacji, do których niewątpliwie należą również źródła światła. Takie podejście pozwala na stworzenie harmonijnej, zgodnej z naszym gustem przestrzeni, w której żaden element nie jest przypadkowy.

Masz problem z zaplanowaniem odpowiedniego oświetlenia? Skorzystaj z pomocy architekta wnętrz

Jak zostało wspomniane, na finalną prezencję pomieszczenia wpływa wiele czynników, co stanowi spore wyzwanie w procesie projektowania wnętrza. Aby mieć pewność, że zarówno oświetlenie, jak i inne elementy aranżacji doskonale się ze sobą połączą, warto nawiązać współpracę z architektem wnętrz. Zapraszamy do skorzystania z oferty Amarantowego Studia!

Warto przeczytać także: Budżetowy projekt wnętrz: jak stworzyć komfortowe i funkcjonalne mieszkanie bez wydawania fortuny?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie funkcje może spełniać oświetlenie we wnętrzu?

Oświetlenie we wnętrzu może spełniać różnorodne funkcje, od zapewnienia optymalnej widoczności, przez wyróżnienie poszczególnych elementów wystroju, po stworzenie pożądanej atmosfery w pomieszczeniu.

Jak dopasować oświetlenie do stylu wnętrza?

Oświetlenie należy dopasować do stylu wnętrza, biorąc pod uwagę charakterystyczne cechy stylu aranżacyjnego. Na przykład, w stylu boho pasują lampy z naturalnych materiałów, w art deco – żyrandole z geometrycznymi wzorami, w skandynawskim – subtelne i minimalistyczne lampy, a w industrialnym – lampy o cięższych formach z metalowymi elementami.

Czy warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz przy planowaniu oświetlenia?

Tak, współpraca z architektem wnętrz może pomóc w zaplanowaniu idealnego oświetlenia, które będzie harmonijnie współgrać z resztą aranżacji wnętrza, zapewniając spójność i estetykę pomieszczenia.

Jakie są przykłady zastosowania światła do wyróżnienia elementów wystroju?

Przykłady zastosowania światła do wyróżnienia elementów wystroju to podświetlane witryny czy półki z estetycznymi przedmiotami, a także użycie ukierunkowanych reflektorów do zaakcentowania obecności obrazów, zdjęć lub rzeźb.

Jakie style wnętrzarskie wymieniono w artykule?

W artykule wymieniono style wnętrzarskie takie jak boho, art deco, skandynawski i industrialny, każdy z nich wymagający innego rodzaju oświetlenia dopasowanego do charakterystycznych cech stylu.

keyboard_arrow_up