Zalety otwartych przestrzeni w projektowaniu wnętrz: jak je urządzić, by były funkcjonalne?

Otwarte przestrzenie stają się standardem w nowoczesnym budownictwie. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak też w mieszkaniach coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnych podziałów na poszczególne pomieszczenia. Zamiast tego łączy się ze sobą różne strefy – zazwyczaj jest to salon z kuchnią i jadalnią. Takie rozwiązanie niesie z sobą wiele korzyści, jednak wymaga także odpowiedniego podejścia do urządzania otwartej przestrzeni.

Otwarte przestrzenie w projektowaniu wnętrz – dlaczego warto?

Open space w domach nie bez powodu zyskuje coraz większą popularność. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety połączenia strefy wypoczynkowej, kuchennej i jadalnianej:

  • przestronność – tak zaprojektowane mieszkanie pozwala zaoszczędzić wiele cennych metrów kwadratowych, a ponadto sprawia wrażenie większego;
  • dobrze doświetlone wnętrze – brak przegród pomiędzy poszczególnymi strefami ułatwia doświetlenie przestrzeni i zapewnienie optymalnej ilości światła słonecznego z zewnątrz;
  • możliwości aranżacyjne – open space przekłada się na dużą elastyczność w urządzaniu wnętrza, co stanowi istotną zaletę zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań;
  • ułatwiona integracja – nie trzeba opuszczać strefy wypoczynkowej, aby przygotować posiłek, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy przyjmujemy gości, albo mamy pod opieką małe dziecko;
  • oszczędność energetyczna – otwarta przestrzeń ułatwia równomierne rozprowadzenie ciepła w mieszkaniu, co przekłada się na komfort cieplny domowników oraz oszczędność pieniędzy.

Oczywiście, połączenie kuchni, jadalni i salonu nie jest rozwiązaniem dla każdego. Nie sprawdzi się ono chociażby w przypadku osób wrażliwych na dźwięki i zapachy, które będą roznosić się w obrębie otwartej przestrzeni podczas gotowania. Ponadto w takich pomieszczeniach trudniej nam będzie „ukryć” bałagan, zatem jeśli mamy trudności z utrzymywaniem blatów i sprzętów kuchennych w czystości, być może powinniśmy zastanowić się nad wyborem tradycyjnego układu mieszkania.

otwarta przestrzeń w nowoczesnym wnętrzuNa co należy zwrócić uwagę podczas urządzania otwartej przestrzeni?

Aranżacja pomieszczeń typu open space bywa sporym wyzwaniem. W tym przypadku bowiem wszystkie strefy powinny charakteryzować się spójną stylistyką i kolorystyką, aby uzyskać estetyczny efekt. Warto bazować na ograniczonej gamie kolorów, gdyż to pomoże zachować harmonijny wystrój. Należy także przemyśleć dobór odpowiednich materiałów do wykończenia wnętrza – problematyczny bywa chociażby wybór podłogi. Jeśli chcemy uzyskać jednolitą podłogę w obrębie strefy wypoczynkowej i kuchennej, powinniśmy zakupić materiał o zwiększonej odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Kluczową rolę odgrywa również układ poszczególnych elementów wyposażenia. Meble, blaty czy dekoracje należy rozlokować w taki sposób, aby nie utrudniały one swobodnego korzystania z otwartej przestrzeni oraz zapewniały funkcjonalność mieszkania. Warto zastanowić się też nad zastosowaniem przegród, takich jak lamele czy dekoracyjne, ażurowe ścianki działowe, które ułatwią proces urządzania wnętrza dzięki wydzieleniu poszczególnych stref. Takiego podziału możemy dokonać także z zastosowaniem mebli (na przykład regału na książki albo wyspy kuchennej) lub oświetlenia.

Gdzie szukać pomocy w projektowaniu otwartej przestrzeni?

Otwarta przestrzeń zapewnia ogrom możliwości aranżacyjnych, jednak wymaga odpowiedniego podejścia do urządzania wnętrza, zmysłu artystycznego i fachowej wiedzy. Jeśli więc posiadamy salon połączony z kuchnią i jadalnią, dobrym pomysłem będzie nawiązanie współpracy z architektem wnętrz. Profesjonalną pomoc w projektowaniu wnętrz – zarówno w przypadku open space, jak i tradycyjnego układu – oferuje Amarantowe Studio. Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na konsultację.

keyboard_arrow_up