Architekci wnętrz o domach przystosowanych do zwierząt

Spis treści


Aranżacja domu jest jednym z trudniejszych zadań, z którymi trzeba zmierzyć się w ciągu swojego życia. Zadanie staje się jeszcze bardziej trudne i wymagające, gdy w grę wchodzi konieczność wzięcia pod uwagę obecności zwierząt domowych. Takie realizacje najlepiej jest zlecić specjalistom, czyli architektom wnętrz. Z ich pomocą wszystko stanie się o wiele prostsze. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila? O czym pamiętać podczas projektowania pomieszczenia, w którym mieszka kot lub pies? Odpowiedzi znajdują się w dzisiejszym wpisie.

Mieszkanie w Białymstoku z psem lub kotem

Wiele osób w pewnym momencie życia decyduje się na podjęcie opieki nad czworonogiem. Jeśli jesteś jedną z nich, a przy okazji mieszkasz w Białymstoku (albo innym dużym mieście), pamiętaj, że przed zakupem zwierzaka lub przygarnięciem go ze schroniska, należy w odpowiedni sposób przygotować swoje mieszkanie albo dom na pojawienie się nowego mieszkańca. Warto wtedy poszukać wśród architektów wnętrz tego, który może wiele pomóc. Skorzystanie z jego wiedzy i umiejętności jest zawsze dobrym pomysłem.

Koty mają w zwyczaju, aby dość często podejmować wyzwanie wspinaczki na wysokie szafki i meble. W związku z tym wszystkie fronty powinny być trudne do otwarcia dla zwierzaka oraz stabilne, a przestrzeń pomiędzy nimi – zabezpieczona czymś miękkim. Wszystko po to, aby w przypadku nieudanego skoku, kot miał szansę wylądować np. na poduszce. To zmniejszy ryzyko ewentualnych obrażeń.

Psy zachowują się nieco inaczej. Nie uprawiają domowej wspinaczki, ale za to chętnie wciskają się za wszystkie możliwe meble. Aby uniknąć ryzyka, że pies (zwłaszcza szczeniak) utknie pomiędzy regałem a kanapą, meble powinny być odpowiednio ustawione. Z architektami wnętrz poznasz te i wiele innych niuansów, a także z ogólnych zasad projektowania mieszkań z myślą o czworonogach.

O mieszkaniu ze zwierzęciem – potencjał w architektach wnętrz

Bez względu na to, czy planujesz w domu obecność psa, czy też kota, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Najważniejsze z nich to:

  • ustawienie niewielkiego podwyższenia, na którym docelowo ma znaleźć się miska z jedzeniem (ma to znaczenie dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia zwyrodnień kręgosłupa zwierzęcia);
  • pozbycie się z domu trujących roślin lub umieszczenie ich tam, gdzie zwierzę nie będzie miało do nich dostępu;
  • zabezpieczenie balkonów specjalną siatką (pozwoli to zmniejszyć ryzyko wypadku);
  • rezygnację ze znajdujących się na podłodze szklanych elementów dekorujących wnętrze (np. wazony, lampy, akwaria);
  • przeznaczenie jednej z kuchennych szafek na to, aby przechowywać w niej psią lub kocią karmę; szafka powinna być zamknięta, aby zwierzak nie miał możliwości samodzielnego jej otwarcia.

Powyższe zasady są bardzo ogólne, istnieje jednak wiele, które dotyczą organizacji samych pomieszczeń. Architekci wnętrz biorą pod uwagę układ mebli, rodzaj użytych wykończeń, eliminację ostrych krawędzi i wiele innych aspektów, na które osoby spoza branży zwykle nie zwracają uwagi.

mieszkanie ze zwierzęciem

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Architekci wnętrz to osoby, na których spoczywa odpowiedzialność za rozplanowanie mieszkania pod względem technicznym i estetycznym. Do ich obowiązków należy również zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców danej przestrzeni. Mowa jest tutaj zarówno o ludziach, jak i ich czworonożnych pupilach. W Białymstoku wiele osób zostawia w domu lub mieszkaniu swoje psy i koty na czas pracy. Zwykle trwa to około 9 godzin, czasem dłużej. Świadomość, że ich zwierzęta w tym czasie są całkowicie bezpieczne, to duży komfort psychiczny.

Warto przeczytać: Projektanci wnętrz o loftach i industrialnych pomieszczeniach


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak przygotować mieszkanie dla zwierząt w Białymstoku?

W Białymstoku lub innym dużym mieście, przed zakupem zwierzaka lub przygarnięciem go ze schroniska, należy odpowiednio przygotować mieszkanie. Ważne jest zabezpieczenie mebli, szafek i przestrzeni, by zapewnić bezpieczeństwo zwierzakowi.

Jakie są ogólne zasady aranżacji domu z myślą o zwierzętach?

Podczas aranżacji domu dla zwierząt należy pamiętać o kilku kwestiach: ustawieniu miejsca na miskę z jedzeniem, pozbyciu się trujących roślin, zabezpieczeniu balkonów siatką, unikaniu szklanych elementów na podłodze oraz przeznaczeniu szafki na karmę.

Jakie aspekty biorą pod uwagę architekci wnętrz przy projektowaniu dla zwierząt?

Architekci wnętrz biorą pod uwagę układ mebli, rodzaj użytych wykończeń, eliminację ostrych krawędzi oraz inne aspekty, na które osoby spoza branży zwykle nie zwracają uwagi.

Czy bezpieczeństwo zwierząt jest ważne w projektowaniu mieszkania?

Tak, bezpieczeństwo zwierząt jest kluczowym aspektem projektowania mieszkania. Architekci wnętrz odpowiadają za rozplanowanie przestrzeni pod względem technicznym, estetycznym i bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i ich zwierząt domowych.

Jakie rozwiązania proponują architekci wnętrz dla zwierząt?

Architekci wnętrz proponują różne rozwiązania dostosowane do potrzeb zwierząt, jak zabezpieczenie mebli, odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów, zabezpieczenie balkonów oraz miejsca na karmę i wodę.

keyboard_arrow_up