

Planując wykończenie lub remont pomieszczeń, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zaprojektuje efektowną, a zarazem funkcjonalną przestrzeń, gdzie będziemy z przyjemnością przebywać każdego dnia. Podczas poszukiwań fachowego wsparcia możemy spotkać się jednak z różną terminologią dotyczącą osób, które zawodowo zajmują się aranżacją wnętrz. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się podstawowym różnicom pomiędzy architektem wnętrz a dekoratorem.
Czym zajmuje się architekt wnętrz?
Architekt wnętrz powinien posiadać zarówno zmysł artystyczny, jak i wiedzę techniczną na temat budownictwa i architektury, pozyskaną podczas studiów. Wynika to z faktu, iż w swojej pracy skupia się on na projektowaniu estetycznych i ergonomicznych przestrzeni, biorąc pod uwagę warunki panujące w obiekcie, a więc spoczywa na nim duża odpowiedzialność. Architekt musi zatem posiadać wyobraźnię przestrzenną oraz wyróżniać się znajomością materiałów budowlanych, specjalistycznych programów i stosowanych w budownictwie technologii. Przed stworzeniem dokumentacji projektowej oraz ewentualnej wizualizacji 3D konieczne jest chociażby zweryfikowanie stanu technicznego budynku oraz wykonanie rzeczywistych pomiarów. Ponadto do zadań architekta wnętrz należy między innymi:
- przygotowanie wytycznych do prac murarskich, instalatorskich czy posadzkarskich w celu uzyskania oczekiwanego efektu;
- dobranie odpowiednich materiałów do realizacji projektu, biorąc pod uwagę budżet, jaki Inwestor planuje przeznaczyć na wykończenie pomieszczenia;
- sporządzenie zestawienia niezbędnych materiałów, mebli i innych produktów potrzebnych do realizacji projektu, wraz ze wskazaniem dokładnych ilości oraz przewidywanych kosztów;
- koordynowanie prac wykończeniowych i konsultowanie spraw bieżących zarówno z wykonawcami, jak i z Inwestorami.
Architekt wnętrz zapewnia zatem kompleksową pomoc w procesie wykończenia pomieszczeń. Efekt takiej współpracy stanowi efektowne, zgodne z preferencjami Inwestora wnętrze, którego układ jest adekwatny do warunków technicznych panujących w budynku. Uwzględnia chociażby rozmieszczenie gniazd elektrycznych, ścian działowych czy innych elementów, co przekłada się na oczekiwaną funkcjonalność i ergonomię. Architekci wnętrz posiadają wykształcenie wyższe w swojej dziedzinie, a specjalistyczna wiedza pozwala im na tworzenie kompleksowych projektów.
Dekorator wnętrz – jakie zadania można mu powierzyć?
Zakres usług dekoratora wnętrz jest nieco węższy niż architekta. Wynika to z faktu, iż dekorator, jak sama nazwa tego zawodu wskazuje, zajmuje się głównie kwestiami wizualnymi. Specjalizuje się w aranżowaniu pięknych pomieszczeń – dobiera odpowiednią stylistykę, pasujące kolory, tkaniny i dodatki, uwzględniając przy tym gust i oczekiwania Inwestora. Dba o to, aby wnętrze było przytulne, estetyczne i zgodne z aktualnymi trendami wnętrzarskimi. Kluczową rolę odgrywa tu zatem zmysł artystyczny, a nie wiedza techniczna, natomiast posiadanie wykształcenia wyższego nie jest konieczne. Dekorator nie zajmuje się bowiem projektowaniem układu przestrzeni, aspektami technicznymi czy też koordynowaniem prac wykończeniowych. Jego usługi są zazwyczaj mniej kosztowne, lecz Inwestor nie może liczyć na tak kompleksową pomoc jak w przypadku współpracy z architektem wnętrz. Wybór pomiędzy przedstawicielami wymienionych zawodów zależy zatem od indywidualnych potrzeb oraz od dostępnego budżetu.
Amarantowe Studio – profesjonalne wsparcie w projektowaniu wnętrz
Jeśli marzysz o estetycznej, spójnej, a zarazem ergonomicznej aranżacji swojego domu lub mieszkania, skontaktuj się z nami. W firmie Amarantowe Studio uzyskasz pomoc doświadczonego i wykwalifikowanego architekta wnętrz, który nie tylko przygotuje dokumentację projektową, lecz także przejmie kontrolę nad przebiegiem prac wykończeniowych. Zadba o to, aby Twoja przestrzeń została dopracowana w najmniejszym detalu.