

Usługi świadczone przez architektów wnętrz czy innych przestrzeni nie były, nie są i na pewno nie będą w gratisowe. Każdy projektant ma swój indywidualny cennik – znajdziesz w nim usługi podstawowe i dodatkowe, lecz jest to jedynie baza, ponieważ większość zleceń wyceniana jest indywidualnie ze względu na ich różnorodność. Architektowi z Białegostoku lub z innego miasta cennik nie kojarzy się ze sztywnymi ramami, a bardziej z polem do ustaleń. Aby przybliżyć te kwestie zleceniodawcom, poniżej skrócony opis cennika doświadczonego architekta wnętrz.
Koszty, ceny i oceny w cenniku architekta z Białegostoku
Na początku trzeba podkreślić, że opisane poniżej kwestie są ogólne i koncentrują się na ogólnie przyjętych zasadach rynku, który to rynek w każdej chwili może się zmieni. Niemniej jednak mimo warto wiedzieć wszystko, co może znaleźć się w rachunku od architekta wnętrz jeszcze przed ostateczną decyzją zlecenia projektantowi realizacji i przed podpisaniem wiążącej umowy.
Jeżeli architekt wnętrz na potrzeby realizacji w Białymstoku przedstawia cennik, znajdują się w nim zwykle następujące pozycje w obrębie samego projektu:
- Wstępne propozycje aranżacji (zwykle co najmniej dwie, ale nie jest to regułą),
- Konsultacja ze zleceniodawcą i wybór projektu ostatecznego,
- Koncepcyjny projekt wnętrza obejmujący autorskie zestawienie pomysłów na wszystkie elementy wnętrza, a więc ogólnie typ materiałów do zastosowania, oświetlenie, kolor, z możliwością ewentualnej korekty po konsultacji,
- Sporządzenie rysunków technicznych zrozumiałych dla wykonawców (z wymiarowaniem oraz ewentualnym rozmieszczeniem instalacji w pomieszczeniu), zwykle obejmują one także typy zastosowanych urządzeń,
- Projekt wykonawczy – szczegółowe projekty wnętrza/wnętrz z uwzględnieniem mebli, sprzętów, użytych materiałów wraz z podaniem ich rodzaju, ilości, miejsca zakupu, nie wyłączając schematów wzorów zastosowanych na ścianach, schematów ułożenia płytek, paneli, etc.,
- Ostateczne zestawienie materiałów, obejmujące dokładnie ich ilość, specyfikację i koszt, ze wskazaniem na wykonawcę oraz precyzyjne miejsce zakupu materiałów.
- Nadzór autorski (zwykle dwukrotny) w trakcie realizacji.
Usługi dodatkowe zwykle obejmują:
- specjalistyczne projekty branżowe (stolarskie, elektryczne, wodno-kanalizacyjne,),
- przygotowanie specyfikacji konkretnego dostawcy – na życzenie,
- nadzór nad dostawami,
- sprawdzanie i akceptację ewentualnych rozwiązań zamiennych,
- dodatkowe nadzory autorskie.
Za nie zapłacimy dodatkowo zazwyczaj stawki godzinowe.
Obok tego, architekci wnętrz mają też coś gratis. Zwykle do kosztów architekta wnętrz należy:
- Wstępna rozmowa z potencjalnym zleceniodawcą, ustalenie warunków pomiaru,
- Dojazd do miejsca realizacji na pierwszy pomiar (zazwyczaj w obrębie określonej odległości od siedziby biura projektowego).
Jasne zasady ustalamy zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla podmiotów gospodarczych.
Zapytaj architekta z Białegostoku o cennik
Można się zastanawiać, po co architektowi wnętrz taki wykaz – cennik. Zapewne można działać i bez niego, ale takie przynajmniej ramowe zestawienie kosztów poszczególnych usług służy głównie Klientom. Pozwala na zachowanie przejrzystości w wykonywaniu realizacji i na niezbędne modyfikacje, na przykład w zakresie zastosowanych materiałów, które mogą być przecież droższe lub tańsze.
W AMarantowym Studio, podobnie jak w innych biurach projektowych, architekt wnętrz nie ma sztywnego cennika wykonywanych usług na Białystok lub inne miasta. Wszystko zależy od rodzaju, wielkości i formy zlecenia. Niemniej jednak podejmując współpracę po wstępnym rozeznaniu, poznaniu budżetu realizacji, zawsze jasno określamy wysokość kosztów, które będą związane z realizacją konkretnego zlecenia.
Warto przeczytać: Architektura wnętrz a otoczenie