Spis treści
- Dobre praktyki w architekturze wnętrz
- Od pomysłu do przykładu
- Projektowanie wnętrz to nie magia
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czego wymagać od architekta – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które podejmują współpracę z architektem wnętrz. Gdyby pokusić się o najbardziej oczywistą odpowiedź, brzmiałaby ona: profesjonalizmu. Jednak co to oznacza w praktyce, a więc z punktu widzenia Klienta? Oto wyjaśnienie, które powstało na podstawie doświadczeń Amarantowego Studia.
Dobre praktyki w architekturze wnętrz
Każda profesja ma swoje prawa – podobnie jest i tu. Wyjściowe, a zarazem obligatoryjne są naturalnie kompetencje zawodowe, czyli przygotowanie do wykonywania pracy – chodzi o merytoryczną i praktyczną wiedzę z zakresu materiałoznawstwa, konstrukcji, instalacji elektrycznych, hydraulicznych, którą uzupełnia ogólna wiedza o budynkach oraz wnętrzach. Taką „twardą” wiedzę zdobywa się w ciągu lat studiów. Wspiera ją następnie doświadczenie gromadzone wraz z realizacją kolejnych zleceń. Jeśli mamy wskazać, czego wymagać od architekta poza tym, co wyniósł ze studiów, z własnej praktyki dekoratorskiej będą to 3 kwestie:
- indywidualne podejście – każdy budynek, dom, mieszkanie jest inny, tak jak każda rodzina, która będzie te przestrzenie zamieszkiwać; rozwiązania, które sprawdzą się u jednych, u innych będą zupełnie niefunkcjonalne, ważne więc, aby skupiać się na konkretnych potrzebach, a nie na ogólnych zasadach;
- czas – zwykle mamy go za mało, a jednocześnie decyduje on o tym, jak postrzegamy osoby, z którymi współpracujemy; dobry specjalista potrafi tak zorganizować swój dzień pracy, by znaleźć czas na kontakt z Klientem – nie w tak zwanym międzyczasie, ale tworzyć przestrzeń do spokojnej rozmowy;
- kompetencje miękkie – na początku wspomnieliśmy o tak zwanych twardych kompetencjach, a więc tych bazowych, związanych z wiedzą; dziś już wiadomo powszechnie, że i te umiejętności, które określamy jako miękkie, są równie ważne, ponieważ wpływają na jakoś pracy; mowa tu o kreatywności, samodyscyplinie, umiejętności działania w zespole czy dobrej organizacji pracy.
Kwestią, której przyjrzymy się bliżej jest komunikatywność. Praca z Klientem wymaga nie tylko kultury osobistej, ale też pewnych predyspozycji interpersonalnych, które powodują, że łatwiej się nawiązuje kontakt, a to sprawia, że współpraca przebiega płynnie.
Od pomysłu do przykładu
Jeśli chodzi o wszelkie zagadnienia związane z estetyką, kluczowe jest porozumiewanie się na poszczególnych etapach współpracy. Tym, czego wymagać od architekta na tej płaszczyźnie, jest zatem umiejętność nie tylko słuchania, ale też wychwytywania niuansów. Oto przykład: jeśli mówimy, że ściana w sypialni ma mieć kolor niebieski, tak naprawdę dla projektanta wnętrz taka informacja niewiele znaczy. Do palety barw niebieskich należą bowiem kolory określane jako: szafirowy, akwamaryna, topazowy, turkusowy czy błękit paryski, nie wspominając już o tym, że ciemniejszą wersją niebieskiego jest granatowy, który też ma różne odcienie. Rolą profesjonalisty jest więc precyzyjność – powinien dopytać, a także pokazać przykłady, ułatwiając dokonanie wyboru. Często bywa przecież, że odcienie szmaragdowe u różnych producentów farb wyglądają inaczej. Warto więc korzystać z usług, które obejmują na przykład wspólny wyjazd do sklepu – można wtedy na żywo konfrontować swoje pomysły z wyczuciem specjalisty – a nuż uzmysłowi nam on, że wybrane odcienie nie pasują do siebie. W tym momencie łatwo je będzie zmienić bez narażania się na niepotrzebne koszty, inaczej niż wtedy, kiedy ściany zostaną już pomalowane.
Projektowanie wnętrz to nie magia
Tym, czego wymagamy od architekta, nie może być domyślanie się, przewidywanie nieoczywistych potrzeb. Wszystkie pomysły i wątpliwości lepiej przekazać wprost niż jedynie sugerować. Dobry projekt nie powstanie sam – wymaga zaangażowania obu stron, by dopracować szczegóły, ponieważ jak podpowiada wieloletnia praktyka Amarantowego Studia, to właśnie detale decydują o finalnej wersji danej przestrzeni. Dzięki temu całość będzie zgodna z realnymi potrzebami.
Warto przeczytać także: Jak zaprojektować wnętrza mieszkania w bloku?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są dobre praktyki w architekturze wnętrz?
Dobre praktyki w architekturze wnętrz obejmują m.in. indywidualne podejście do każdego projektu, zarządzanie czasem, oraz posiadanie kompetencji miękkich takich jak
kreatywność, samodyscyplina, umiejętność pracy w zespole i dobra organizacja pracy.
Na co zwracać uwagę przy współpracy z architektem wnętrz?
Ważne jest porozumiewanie się na każdym etapie współpracy, zwracanie uwagi na niuanse i dokładność w komunikacji. Na przykład, wyjaśnianie oczekiwań dotyczących kolorystyki czy stylu może wymagać precyzji i wspólnego wyboru materiałów.
Dlaczego ważna jest otwartość w komunikacji z architektem?
Otwartość w komunikacji z architektem jest kluczowa, ponieważ pomaga w jasnym przekazaniu pomysłów i wątpliwości, co ułatwia tworzenie projektu zgodnego z realnymi potrzebami klienta.
Jakie są kluczowe aspekty projektowania niewielkich mieszkań?
Projektowanie małych mieszkań wymaga szczególnej uwagi na funkcjonalność i optymalne wykorzystanie przestrzeni, aby stworzyć komfortowe i praktyczne wnętrza.
Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz na 2023 rok?
Strona nie dostarcza konkretnych informacji na temat trendów w projektowaniu wnętrz na 2023 rok, ale zazwyczaj takie trendy obejmują innowacyjne rozwiązania, zrównoważone materiały i indywidualne podejście do każdego projektu.