Wiele osób podczas urządzania domu lub mieszkania skupia się na estetyce wykończenia, praktycznym wyposażeniu oraz oświetleniu, zapominając przy tym o równie ważnym aspekcie – o akustyce. Wbrew pozorom, znacząco wpływa ona na codzienny komfort domowników, na możliwość koncentracji, efektywność i samopoczucie. Warto zatem zadbać o to, aby zniwelować efekt pogłosu, na co należy zwrócić uwagę już na etapie projektowania swojej przestrzeni.
Co wpływa na akustykę pomieszczenia?
W pustych lub skromnie wyposażonych pomieszczeniach pojawia się pogłos, nazywany również echem. Występują wielokrotne odbicia dźwięków, które zwiększają poziom hałasu w budynku i negatywnie wpływają na komfort jego użytkowników. Zazwyczaj pogłos znika, kiedy pomieszczenie zostaje wyposażone w meble, sprzęty i dekoracje, jednak nie zawsze. W przypadku dużych, otwartych przestrzeni redukcja niepożądanych dźwięków niekiedy okazuje się sporym wyzwaniem. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy szczególnie zastanowić się nad wyborem odpowiednich materiałów do wykończenia ścian, podłóg i sufitów, nad doborem i lokalizacją mebli, a także dekoracji.
Jak uniknąć pogłosu we wnętrzu?
Jak wspomniano, szczególnej uwagi w zakresie niwelowania niepożądanych dźwięków wymagają pomieszczenia otwarte oraz urządzone w stylu minimalistycznym. Poniżej przedstawiamy różne rozwiązania, które pomogą zredukować nieprzyjemne wrażenia akustyczne we wnętrzu:
- sufity podwieszane – standardowe sufity stanowią dużą, płaską powierzchnię, w wyniku czego odbijają dźwięki z pomieszczenia; to powoduje, że fale dźwiękowe nakładają się na siebie; natomiast podwieszane sufity pochłaniają dźwięki, dzięki czemu skutecznie zmniejszają zjawisko pogłosu w pomieszczeniu;
- wykończenie podłogi z zastosowaniem materiałów o niskim poziomie dźwięku – dobrze sprawdzą się na przykład drewniane parkiety, miękkie dywany i wykładziny;
- ograniczenie twardych powierzchni – nadmierna ilość materiałów takich jak szkło, płytki ceramiczne czy beton może powodować odbijanie się dźwięków, zjawisko echa oraz pogorszenie akustyki we wnętrzu;
- odpowiedni dobór mebli i dekoracji – zastosowanie w aranżacji pomieszczenia miękkich mebli tapicerowanych, regałów wypełnionych książkami, zasłon, firan i tkanin, a także roślin, pomoże poprawić jakość dźwięku.
Wszystkie te wskazówki mogą przydać się podczas urządzania zarówno prywatnych mieszkań i domów, jak też biur, gabinetów lekarskich i innych lokali, gdzie akustyka wpływa nie tylko na codzienny komfort użytkowników, lecz także na jakość pracy. Efekt pogłosu może bowiem utrudniać komunikację, uniemożliwiać skupienie się na wykonywanych czynnościach oraz pośrednio prowadzić do obniżenia produktywności pracowników.
Zadbaj o akustykę pomieszczeń z pomocą architekta wnętrz
Proces urządzania mieszkania, domu lub lokalu użytkowego bywa bardzo skomplikowany i czasochłonny. Wymaga bowiem uwzględnienia wielu aspektów, takich jak opisywana akustyka pomieszczeń, walory estetyczne, funkcjonalność, ergonomia oraz oświetlenie wnętrza. Wsparcie profesjonalisty przekłada się nie tylko na oszczędność czasu, lecz także na pewność kompleksowego zadbania o wszystkie wymienione kwestie. Osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy z doświadczonym architektem wnętrz zapraszamy do kontaktu z firmą Amarantowe Studio. Warto umówić się na konsultację, aby porozmawiać o swojej wymarzonej aranżacji przestrzeni.