Inteligentne domy: jak architekt wnętrz może współpracować z technologią smart home?

Rozwiązania z kategorii smart home nie wpływają znacząco na wygląd poszczególnych przedmiotów, urządzeń, wyposażenia, między innymi dzięki subtelnemu designowi. Właśnie dlatego architekt wnętrz z powodzeniem łączy koncepcje stylistyczne wybrane przez klientów, z udoskonaloną funkcjonalnością oraz całkowitą lub znaczną automatyzacją w pomieszczeniach. Popularność inteligentnych domów wpisała się w kanon tworzenia wstępnych projektów, a następnie ostatecznych wizualizacji. Już pojedyncze udogodnienia mogą mieć kluczowe znaczenie, natomiast kompletny system to pełna wygoda, oszczędność czasu, większe poczucie bezpieczeństwa.

Technologia w osłonach i alarmach, czyli szybka reakcja

Jeżeli głównym założeniem powierzenia architektowi wnętrz planowania wyglądu pomieszczeń jest to, aby systemy sterowania były niewidoczne lub niezwracające nadmiernie uwagi, można swobodnie wybierać osłony okienne, systemy alarmowe, oświetlenie. Możesz cieszyć się wyglądem domu bez widoku przewodów, paneli sterowania, przełączników – są one ukryte wewnątrz danej konstrukcji albo w listwach w ścianie, podłodze, a niektóre systemy mają zasilanie bateryjne. Odnośnie samej funkcjonalności atrakcyjne są na przykład:

  • rolety i żaluzje:
    • wewnętrzne – oprócz podstawowych funkcjonalności, czyli automatycznego podnoszenia rano i opuszczania na noc, można ustawić zacienianie na określony czas o wybranych porach, a także reakcję na warunki pogodowe. Jeżeli słońce zacznie intensywnie świecić w okna, rolety opuszczą się same, a w żaluzjach dodatkowo zamkną się lamele;
    • zewnętrzne – poza powyższymi kwestiami znaczenie ma także bezpieczeństwo. W przypadku rolet oraz żaluzji antywłamaniowych mogą zamykać się one i ryglować, gdy wychodzi ostatni domownik albo tak jak w osłonach wewnętrznych, o określonych porach ustawionych w aplikacji lub z użyciem pilota. System może także automatycznie reagować na silny wiatr i burzę, blokując możliwość zmiany pozycji osłon pod nieobecność domowników, aby nie uległy uszkodzeniu;alarmy – inteligentny dom urządzony z architektem wnętrz powinien być bezpieczny, dlatego producenci dbają o różnorodne rozwiązania odstraszające między innymi głośnym dźwiękiem osoby niepożądane. Czujniki ruchu montowane na zewnątrz i we wnętrzach, a także czujniki otwarcia okien i drzwi zwiększają bezpieczeństwo również gdy jesteś w domu wysyłając powiadomienia na telefon. Można skonfigurować całość według własnych potrzeb, na przykład aby powiadomienia przychodziły tylko w przypadku otwierania drzwi i okien, nie zamykania.
  • alarmy – inteligentny dom urządzony z architektem wnętrz powinien być bezpieczny, dlatego producenci dbają o różnorodne rozwiązania odstraszające między innymi głośnym dźwiękiem osoby niepożądane. Czujniki ruchu montowane na zewnątrz i we wnętrzach, a także czujniki otwarcia okien i drzwi zwiększają bezpieczeństwo również gdy jesteś w domu wysyłając powiadomienia na telefon. Można skonfigurować całość według własnych potrzeb, na przykład aby powiadomienia przychodziły tylko w przypadku otwierania drzwi i okien, nie zamykania.

Mechanizmy sterowania żaluzjami, roletami, zasłonami mogą być niewidoczne, ukryte chociażby w kasecie rolety, nie wpłyną na wystrój pomieszczenia. Reagują automatycznie między innymi na wspomniane wyżej czynniki pogodowe, ale też na aktywność domowników, mogą zasłaniać się, gdy włączasz kino domowe lub wyjeżdżasz z garażu. Podobnie w przypadku alarmów – z doświadczonym architektem wnętrz możesz mieć domostwo lepiej chronione, a przy tym urządzone tak, jak tego potrzebujesz.

dopasowanie technologii do wystroju wnętrzaNiepozorne elementy oświetleniowe mają moc

Wszystkie kinkiety, żyrandole, lampy, taśmy z punktami świetlnymi w smart home poza swoją pierwotną rolą dostosowują się do pory dnia, pogody za oknem, zwyczajów domowników. Oprócz regulacji jasności zmieniają barwę światła na ciepłą lub zimną, niektóre mają szeroką gamę kolorów do wyboru, w tym z opcją atrakcyjnych efektów płynięcia, migotania.

Rolą poszczególnych elementów oświetleniowych w systemie smart home jest też oczywiście poprawa bezpieczeństwa, gdy imitują obecność mieszkańców na co dzień, ale również podczas urlopów i dłuższych wyjazdów. Optymalna moc świetlówek pozwoli dodatkowo obniżyć miesięczne koszty zużytej energii elektrycznej.

Z architektem wnętrz łatwiej wybrać łączniki i panele sterowania, które będą delikatne, niemal niezauważalne. Przykładem są łączniki zlicowane ze ścianą, całkowicie płaskie, niewystające poza płaszczyznę ściany, w kolorze danej farby lub tapety dla jeszcze większej spójności wizualnej.

Smart home w ogrzewaniu

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem ma szczególne znaczenie w domach energooszczędnych oraz pasywnych, gdy przynależność do jednej z tych kategorii jest ściśle zależne od efektywności cieplnej budynku. Na podstawie danych z czujników temperatury system dostosowuje swoją pracę do niezależnych czynników podnoszących temperaturę pomieszczeń. Mowa o gotowaniu, korzystaniu z piekarnika, prasowaniu, cieple od słońca z zewnątrz. W wizualizacjach architekta wnętrz Amarantowego Studio zawarte są zwykle wszystkie najkorzystniejsze połączenia, na przykład połączenie systemu grzewczego z odnawialnymi źródłami energii, rekuperacją. To sposób na jeszcze większe oszczędności, a jednocześnie maksimum wygody dla domowników.

Najbardziej dyskretną formą jest znane i popularne ogrzewanie podłogowe, bez widocznych kaloryferów, a z propozycji widocznych – innowacyjne kominki z wkładem LED o realistycznym wyglądzie płomieni, z regulacją mocy grzewczej i temperatury. Doświadczony architekt wnętrz zadba o dobór urządzenia zapewniającego domowe ciepło bez spalin, więc proekologicznego, przyjaznego środowisku.

keyboard_arrow_up