Jak powinno wyglądać projektowanie wnętrz hoteli?

Spis treści


Hotele jako obiekty komercyjne potrafią sprawić duży problem, nad którym projektant wnętrz musi się dobrze zastanowić. Podstawą tego twierdzenia jest fakt, że zwykle hotele mają indywidualny charakter, po którym można je rozpoznać, lecz układ oraz funkcjonalność pomieszczeń bywają bardzo podobne. Dobrze również, jeśli jest to hotel, którego projekt dopracowano w szczegółach, dzięki czemu ma on swój klimat i staje się miejscem, do którego klienci chcą wracać. Jak więc zadbać o projektowanie wnętrz hoteli? Postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrz hotelowych

Architekt wnętrz nie ma idealnego przepisu na takie wnętrze, a określenie wytycznych, którymi trzeba się kierować, bywa bardzo trudne. Aby jednak usprawnić projektowanie, należy rozpocząć od określenia charakteru oraz kategorii hotelu – wiele zależeć będzie od tego, czy hotel ma styl klasyczny, nowoczesny, czy może prowansalski. O jakie kwestie należy więc zadbać, aby aranżacja wnętrza hotelu była zachwycająca?

  • Dobór faktur, kolorów i wzorów tkanin – odpowiednie poszewki, pościel i narzuta na łóżku mają wywrzeć dobre wrażenie już w pierwszym momencie wejścia do pokoju. Miękkie tkaniny czynią całe wnętrze bardziej przytulnym, a gra kontrastowych kolorów dodaje całości charakteru.
  • Zasłony lub firany – w zgrabny sposób mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, nadać mu przestronności, a jednocześnie wiele elegancji. Długie, jednolite tkaniny, we współgrających z resztą pomieszczenia kolorach gwarantują ciekawy efekt.
  • Funkcjonalność i wygoda wyposażenia – standardowe, niezbyt małe wymiary łóżka to raptem połowa sukcesu, a o drugiej części decyduje jego jakość. Nic nie budzi większego zadowolenia, niż materac, dzięki któremu można się doskonale wyspać. Podobnie jest z pozostałymi pomieszczeniami – wygodne krzesło w przedpokoju oraz obszerna łazienka usprawniają codzienne czynności.
  • Równowaga kolorów – pozwala uniknąć przeładowania pomieszczenia nadmiarem barw i wzorów. Aby zachować proporcje należy pamiętać, że łączymy minimalistyczne akcenty z wyraźnymi. Przykładem mogą być nasycone i jednolite kolory zasłon, poduszek i narzuty, podczas gdy ściany oraz wezgłowie łóżka mają stonowane barwy.
  • Spójny design – dobrze, gdy wystrój wnętrza jest uporządkowany, nie męczy wzroku, działa kojąco. Hotelowe pokoje kojarzą się głównie z wytchnieniem po całym dniu podróży, więc tym bardziej ich wnętrza projektowane są z należytą starannością.

Zastosowanie się do tych kilku punktów pozwala stworzyć wnętrze, w którym hotelowy gość będzie czuć się komfortowo i przyjemnie, a to sprawi, że chętniej wróci do miejsca, z którego był zadowolony.

wnętrze hotelu

Profesjonalny projektant a wnętrza hoteli z Białegostoku

Aranżacja wnętrz pokoi hotelowych wymaga stanowczych, a czasem wręcz odważnych decyzji. Aby zadowolić klienta, architekt powinien sprawnie połączyć funkcjonalność pokoju z walorami estetycznymi. Bywa to problematyczne, szczególnie jeśli przestrzeń jest mała, ale właśnie dlatego najlepiej sprawdzi się tutaj profesjonalny projektant wnętrz. Odpowiednia aranżacja, mądre zagospodarowanie miejsca, stylowe faktury i materiały – to wszystko składa się na niepowtarzalny charakter hotelu.

Goście hotelowi często zapamiętują detale, które wydawały im się nietypowe i z którymi spotkali się pierwszy raz. Aby wywrzeć takie wrażenie, można pokusić się o specyficzne dodatki. Lampy o oryginalnym kształcie, światła LED, obrazy z danej epoki to jedne z wielu ciekawych możliwości.

Potencjał projektowania wnętrz – piękno i użyteczność

W oparciu o opinie klientów AMarantowego Studia z Białegostoku można zauważyć kilka dominujących trendów w dziedzinie projektowania pokoi hotelowych, ale również przestrzeni współdzielonych od holu poprzez korytarze po hotelową restaurację. Spójna wizja całości to dobry początek realizowania hotelowych wnętrz.

Warto przeczytać: Znaczenie detali w aranżacji wnętrz


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są kluczowe aspekty do rozważenia w projektowaniu wnętrz hotelowych?

Podczas projektowania wnętrz hotelowych ważne jest określenie charakteru i kategorii hotelu, dobór tekstur, kolorów, wzorów tkanin, zasłon, oraz firan, zapewnienie funkcjonalności i wygody wyposażenia, utrzymanie równowagi kolorów oraz stworzenie spójnego designu wnętrza​​.

Jaka jest rola profesjonalnego projektanta wnętrz w aranżacji hoteli?

Profesjonalny projektant wnętrz łączy funkcjonalność pokoju z walorami estetycznymi, szczególnie w małych przestrzeniach. Ważna jest odpowiednia aranżacja, mądre zagospodarowanie miejsca, stylowe faktury, materiały oraz specyficzne dodatki, które nadają hotelowi niepowtarzalny charakter​.

Jakie trendy dominują w projektowaniu wnętrz hotelowych?

W projektowaniu wnętrz hotelowych zauważalne są trendy oparte na opinii klientów, obejmujące zarówno pokoje hotelowe, jak i przestrzenie współdzielone, takie jak hol, korytarze czy restauracje hotelowe. Spójna wizja całości to klucz do sukcesu​.

Jakie elementy dodają charakteru wnętrzom hotelowym?

Dodatki takie jak lampy o oryginalnym kształcie, światła LED, czy obrazy z danej epoki mogą wywrzeć na gościach niezapomniane wrażenie i sprawić, że wnętrze hotelu stanie się zapamiętywane​.

W jaki sposób można osiągnąć równowagę kolorów w hotelowych wnętrzach?

Osiągnięcie równowagi kolorów w hotelowych wnętrzach polega na połączeniu minimalistycznych akcentów z wyraźnymi, co zapobiega przeładowaniu pomieszczenia nadmiarem barw i wzorów​​.

keyboard_arrow_up