Mała przestrzeń, wielkie pomysły: jak projektować niewielkie mieszkania?

Spis treści


Aranżacja małego mieszkania bywa sporym wyzwaniem. W tym przypadku ważne jest bowiem, aby maksymalnie wykorzystać dostępny metraż, a jednocześnie nie zagracić przestrzeni, ani nie przytłoczyć niewielkich pomieszczeń nadmiarem mebli czy dekoracji. Jeśli chcemy, aby wnętrze było zarówno funkcjonalne, jak też estetyczne i stylowe, powinniśmy szczególnie zastanowić się nad urządzeniem każdego zakamarka. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę!

Łatwe sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni

Małe mieszkania nieco ograniczają nam możliwości aranżacyjne. Jaskrawe bądź ciemne barwy, krzykliwe wzory oraz mocne kontrasty często nie sprawdzają się w takich wnętrzach. Najbezpieczniejszym wyjściem jest skupienie się na rozświetleniu pomieszczenia. Jasne kolory ścian, podłóg i mebli, w połączeniu z rozproszonym światłem, w wielu przypadkach okazują się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu mieszkanie wydaje się bardziej przestronne. Na naszą korzyść zadziała również obecność luster oraz różnego rodzaju przeszkleń, które nadadzą całej aranżacji lekkości – mowa na przykład o transparentnych, szklanych stolikach kawowych, przegrodach wydzielających poszczególne przestrzenie w mieszkaniu czy też witrynach. Kompozycję możemy uzupełnić niewielkimi ozdobami w postaci chociażby kwiatów doniczkowych albo praktycznych dekoracji, które będą jednocześnie spełniały określoną funkcję – przykładowo estetyczne kosze i pojemniki dodatkowo przydadzą się do przechowywania różnych przedmiotów, pomagając w utrzymaniu porządku w pokojach.

Funkcjonalne rozwiązania, idealne do małych mieszkań

Istnieją różne ciekawe sposoby, które można wykorzystać przy projektowaniu wnętrza na niewielkiej przestrzeni, aby zwiększyć komfort użytkowania mieszkania, a jednocześnie zachować pożądaną estetykę i uniknąć efektu zagracenia. Do takich rozwiązań należą między innymi:

  • wybór rozkładanej kanapy lub narożnika – w małych mieszkaniach często jesteśmy zmuszeni połączyć strefę sypialnianą z pokojem dziennym; kanapa z funkcją spania może okazać się wówczas świetnym wyborem, gdyż po złożeniu zajmuje znacznie mniej miejsca niż standardowe dwuosobowe łóżko, a jednocześnie staje się wygodnym siedziskiem podczas przyjmowania gości bądź spożywania posiłków;
  • półki i zabudowy aż po sam sufit – w przypadku ograniczonej powierzchni każda szafka albo półka do przechowywania różnych przedmiotów okazuje się szczególnie przydatna, zatem takie meble warto również zamieszczać pod sufitem, aby ulokować w nich te rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień;
  • salon z aneksem kuchennym – dzięki takiej aranżacji otrzymujemy wrażenie otwartej i bardziej przestronnej przestrzeni; zyskujemy również dodatkowe centymetry do zagospodarowania, przykładowo strefę kuchenną możemy wydzielić od salonu za pomocą wyspy lub stołu, który posłuży jako blat roboczy podczas przygotowywania posiłków;
  • antresole – to rozwiązania dedykowane wyższym pomieszczeniom; na antresoli możemy umieścić na przykład materac, dzięki czemu zyskamy wydzieloną strefę do wypoczynku; w przypadku niższego sufitu warto wybrać łóżko piętrowe z biurkiem – taka opcja doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym.

Odpowiednio zaprojektowane mieszkanie nie straci zatem na funkcjonalności, nawet pomimo niewielkiego metrażu. Klucz stanowi jednak właściwe zaplanowanie wszystkich pomieszczeń, z uwzględnieniem każdego kąta.

Pomysły na projektowanie małych wnętrz

Urządzasz małe mieszkanie? Skorzystaj z pomocy architekta wnętrz!

Jak zostało wspomniane, aranżowanie małego mieszkania bywa bardzo problematyczne i wymaga znajomości wielu zasad projektowania wnętrz. W tym procesie przyda się zatem wsparcie specjalisty, który zajmie się stworzeniem estetycznej, a zarazem ergonomicznej aranżacji pomieszczeń. Profesjonalną pomoc architekta wnętrz otrzymasz w naszej firmie Amarantowe Studio. Zapraszamy do kontaktu w celu nawiązania owocnej współpracy!

Warto przeczytać także: Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz na 2023 rok


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń?

Jasne kolory ścian, podłóg i mebli, rozproszone światło, lustra i transparentne elementy pomagają optycznie powiększyć przestrzeń.

Jakie są funkcjonalne rozwiązania do małych mieszkań?

Rozkładane kanapy, półki aż po sufit, salon z aneksem kuchennym i antresole to przykłady funkcjonalnych rozwiązań.

Czy w małych mieszkaniach warto korzystać z usług architekta wnętrz?

Tak, profesjonalna pomoc architekta wnętrz jest szczególnie przydatna przy aranżacji małego mieszkania.

Jakie meble wybrać do małego mieszkania?

Meble wielofunkcyjne, składane i z możliwością łatwego przechowywania są idealne do małych przestrzeni.

Jak utrzymać porządek w małym mieszkaniu?

Używaj estetycznych pojemników i koszy do przechowywania, aby utrzymać porządek i zapobiec zagraceniu.

keyboard_arrow_up