Spis treści
- Jaki ogólnie jest styl klasyczny i skąd się wywodzi
- Klasyka w architekturze wnętrz
- Pierwowzór stylu klasycznego
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Niełatwo znaleźć w Internecie konkretne informacje dotyczące stylów urządzania wnętrz. Często to miks danych, które tylko powierzchownie traktują określone zagadnienie i opisują je dość abstrakcyjnie. W zasadzie brakuje podsumowania stylu klasycznego w aranżacji wnętrz, trudno znaleźć skondensowane informacje o tym, co jest istotne, dlatego poniżej zwięźle przedstawimy kilka podstawowych szczegółów.
Jaki ogólnie jest styl klasyczny i skąd się wywodzi
Styl klasyczny to parafraza historii urządzania wnętrz. Klasyczny, bo stosowany dawniej, ale nadal aktualny. Powiązany często z uniwersalnymi wzorcami i rozwiązaniami, które są niemożliwe do zastąpienia. Bez uznania tych cech właściwie trudno byłoby go umiejscowić w czasie.
I tak od setek lat meble mają ten sam charakter, ale też ich ustawienie w pomieszczeniach jest podobne, a w XX wieku utrwaliło się jeszcze bardziej. Dla przykładu, przy oknie w kuchni zazwyczaj jest zlewozmywak, meble wypoczynkowe są ustawiane w salonie wokół lub w pobliżu kominka, wielkie i pojemne szafy pozwalają schować większość garderoby.
Wnętrze w stylu klasycznym posiada również charakterystyczne cechy:
- nigdy nie jest przytłaczające, nie ma w nim nadmiaru mebli czy sprzętów,
- rozstawienie mebli jest symetryczne, a wszelkie z tym związane zabiegi dążą w kierunku uzyskania harmonii i wrażenia porządku,
- stonowana obecność ozdób często ogranicza się do wyrobów artystycznych z epoki komponującej się z resztą wystroju,
- obecne jest naturalne drewno, czy to na podłodze, czy na innych powierzchniach (meble, stropy, boazeria), stanowiące właściwie emblemat stylu klasycznego,
- kolejny charakterystyczny materiał to skóra – istotna jest tu trwałość materiałów,
- brak krzykliwych elementy wystroju wnętrz,
- dominują w nim naturalne kolory,
- lubi harmonijne, zdobione bogato tapety,
- spośród metali zazwyczaj dopuszcza się mosiądz (i zloty kolor), wśród ozdób obecna jest również ceramika,
- meble odznaczają się masywnością albo przynajmniej solidnością – występuje w nim również tendencja do podkreślania znaczenia danego mebla (biurka, zdobionej gabloty, skórzanego fotela),
- za jedne z najważniejszych ozdób uznaje się lampy.
Klasyka we wnętrzu to spokój, elegancja i surowa subtelność. Nie ma w nich niczego niepotrzebnego i niczego zaskakującego. I również architekci mają tu coś do powiedzenia.
Klasyka w architekturze wnętrz
Styl klasyczny uznaje się za ponadczasowy, bez względu więc na modę pozostaje on niezmienny. Wszelkie modyfikacje sprawiają, że staje się hybrydą i traci swój charakter. Rozumieją to również architekci, starając się:
- projektować domy z prostotą, która dla stylu klasycznego jest jak szkło i metal dla loftowego;
- uwzględniać duże pomieszczenia, które również są wizytówką klasyki;
- nie zapominać o suficie, który jest traktowany w stylu klasycznym jako element wystroju wnętrza, stąd obecne na nim ozdoby: sztukateria, gzymsy, listwy, a nawet belki, jeśli wnętrza imitują styl wiejski;
- tworzyć odpowiednie koncepcje okien – zazwyczaj już na etapie projektu ich rozmieszczenie czy kształt są dla dzisiejszych budynków nietypowe; to między innymi: portfenetry, nadświetla, naczółki, „wole oczy” czy lukarny.
Gdzie jednak styl klasyczny miał swój początek?
Pierwowzór stylu klasycznego
Obecnie uznaje się, że wzorem klasyki w aranżacji wnętrz jest styl angielski. Cechuje go surowa prostota i trudno ująć jego charakter inaczej. Jest symetryczny, prosty, zrównoważony. Nie będzie przesadą również stwierdzenie, iż styl klasyczny bazuje też w pewnych aspektach na stylu wiejskim, ponieważ przedkłada funkcjonalność i wygodę ponad inne cechy projektowania wnętrz. Pozostaje jednak przy tym elegancki, wręcz salonowy, a zainteresowanie nim to domena właścicieli również współczesnych domów, mieszkań i innych obiektów.
Sprawdź również: O oświetleniu w stylu etno z punktu widzenia projektanta wnętrz
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jaki jest ogólny charakter stylu klasycznego?
Styl klasyczny jest parafrazą historii urządzania wnętrz, często powiązaną z uniwersalnymi wzorcami i rozwiązaniami. Jest nadal aktualny, a jego meble i ustawienie w pomieszczeniach mają charakterystyczny, niezmienny charakter.
Jakie są główne cechy wnętrz w stylu klasycznym?
Wnętrza w stylu klasycznym nie są przytłaczające, mają symetryczne rozstawienie mebli, stonowaną obecność ozdób, naturalne drewno, skórę, brak krzykliwych elementów, dominują naturalne kolory, często z harmonijnymi, bogato zdobionymi tapetami.
Jakie są zasady klasyki w architekturze wnętrz?
Klasyka w architekturze wnętrz to projektowanie z prostotą, uwzględnienie dużych pomieszczeń, niezapominanie o suficie jako elemencie dekoracyjnym, oraz tworzenie odpowiednich koncepcji okien.
Jaki jest pierwowzór stylu klasycznego?
Pierwowzorem stylu klasycznego jest styl angielski, charakteryzujący się surową prostotą, symetrią, zrównoważeniem i elegancją. Styl klasyczny częściowo bazuje również na stylu wiejskim, kładąc nacisk na funkcjonalność i wygodę.
Jakie materiały są charakterystyczne dla stylu klasycznego?
Charakterystyczne materiały dla stylu klasycznego to naturalne drewno, skóra, mosiądz, ceramika oraz bogato zdobione tapety.