Spis treści
- Doświadczenie projektanta wnętrz najlepszym źródłem informacji
- Kilka innych kwestii – od pomieszczeń po detale
- Jak uniknąć błędów radzą architekci z Białegostoku
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Doświadczeni architekci rzadko popełniają podstawowe błędy, na które narażone są osoby dopiero rozpoczynające karierę aranżowania wnętrz. To właśnie praktyka sprawia, że można sukcesywnie ulepszać własne prace. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych błędów, które można spotkać, korzystając z usług projektanta amatorsko zajmującego się wizualizacjami lub podczas samodzielnych prób urządzania swojego otoczenia.
Doświadczenie projektanta wnętrz najlepszym źródłem informacji
Widząc wiele projektów gotowych można określić, jakie błędy zostały w nich popełnione i już na tym etapie albo skorygować daną wersję, albo stworzyć zupełnie nową koncepcję. Doświadczonemu projektantowi wnętrz można powierzyć najbardziej zaawansowane realizacje.
Co zatem należy uznać za błąd, niedopatrzenie, nieprzygotowanie?
Brak planu i działania nieprzemyślane
Spontaniczne działania z reguły nie kończą się dobrze i podobnie jest w projektowaniu wnętrz. Przypadkowy dobór mebli lub ich przypadkowe ustawienie sprawią wiele kłopotów w końcowej aranżacji. Także częsta zmiana pomysłu, bez dominującej koncepcji wprowadza chaos. Brak przemyślenia oświetlenia, sprzętów będzie skutkować licznymi zmianami, które mogą zburzyć cały efekt.
Nieprawidłowy dobór kolorów
Błąd, który można tutaj popełnić to albo zbyt ciemne, albo zbyt chłodne barwy. Jeśli w mieszkaniu przeważają ciemne tony, z czasem będzie to bardzo przytłaczać i wpływać na samopoczucie domowników. Z kolei jaskrawe kolory mogą sprawić, że przebywanie w pokoju będzie drażniące dla wzroku, a chłodne tony bez kolorowych akcentów stworzą „szpitalny” klimat.
Brak spójności
Każde pomieszczenie z innej bajki i wykorzystywanie wielu motywów kończy się totalnym zamętem, nad którym trudno zapanować. Jest to problematyczne zwłaszcza w przypadku osób, które kupują wyposażenie impulsywnie, bez przemyślenia czy będzie ono pasować do wystroju.
Brak projektu oświetlenia
Często popełniany błąd, który kończy się niedoświetlonymi pomieszczeniami. Aby tego uniknąć, trzeba pamiętać, że do dobrego oświetlenia potrzebny jest więcej niż jeden punkt świetlny na pomieszczenie.
Zapełnione wnętrza
Zagracanie przestrzeni tylko po to, aby nie pozostał żaden pusty fragment, sprawia, że pomieszczenia są przytłoczone i przepełnione. Ilość mebli oraz ich ustawienie powinno być dobrze rozplanowane, aby uniknąć niepotrzebnych zakupów i problemów w aranżacji.
Kilka innych kwestii – od pomieszczeń po detale
Z punktu widzenia doświadczonego projektanta wnętrz słabością danego projektu może być również:
- niefunkcjonalna kuchnia – planowanie kuchni wymaga zastosowania obowiązkowej złotej zasady, mianowicie wydzielenia trójkąta roboczego;
- jest to ustawienie trzech głównych części kuchni: lodówki, zlewu i kuchenki/piekarnika jako wierzchołków trójkąta;
- takie ustawienie sprawia, że wszystko jest w odpowiedniej odległości od siebie, a praca w kuchni nie sprawia problemów;
- gniazdka w nieodpowiednim miejscu – aby prawidłowo zabezpieczyć się na wypadek awarii, trzeba pamiętać o:
- umiejscowieniu gniazdek nie bezpośrednio za sprzętem;
- montażu tam, gdzie będzie do nich swobodny dostęp.
Wykonując projekt wnętrza trzeba już na samym początku rozplanować instalację hydrauliczną, elektryczną, ewentualnie gazową lub komputerową. Pozwoli to idealnie dopasować umiejscowienie gniazdek do ustawienia mebli, sprzętów AGD, czy też nagłośnienia.
Jak uniknąć błędów radzą architekci z Białegostoku
Cechą, którą posiada dobry architekt wnętrz, jest jego wykształcenie. Podczas edukacji w określonej dziedzinie uczy się, jak odpowiednio podejść do każdego projektu, aby klient miał pewność, że współpracuje ze specjalistą.
Drugim ważnym aspektem jest zdobywanie doświadczenia – to ono utrwala wiedzę nabytą i stosowaną w pracy. Jeśli architekt ceni sobie samorozwój, ciągle doskonali własne umiejętności. Jedne z licznych możliwości to wiele kursów dla architektów wnętrz, uzupełnieniem jest także Internet jako aktualnie największe źródło informacji, inspiracji oraz pomysłów.
O swojej drodze do profesjonalnego projektanta wnętrz mogą opowiedzieć pracownicy AMarantowego Studia w Białymstoku. Lata nauki oraz zdobywania doświadczenia poskutkowały odwagą do podejmowania się nawet bardzo wymagających i nowatorskich projektów.
Warto przeczytać: Z doświadczenia architekta w Białymstoku – cennik usług
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czy doświadczenie projektanta wnętrz jest ważne?
Tak, doświadczenie projektanta wnętrz jest kluczowe. Doświadczeni projektanci są mniej narażeni na podstawowe błędy, które mogą popełnić początkujący, i mogą sukcesywnie ulepszać swoje prace.
Jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz?
Najczęstsze błędy to brak planu i nieprzemyślane działania, nieprawidłowy dobór kolorów, brak spójności, brak projektu oświetlenia, oraz zapełnione wnętrza.
Czy istnieją proste sposoby na uniknięcie błędów w projektowaniu?
Tak, prostymi sposobami na uniknięcie błędów są m.in. rozplanowanie instalacji hydraulicznej i elektrycznej na początku projektu oraz zastosowanie złotej zasady w planowaniu kuchni.
Jakie cechy powinien posiadać dobry projektant wnętrz?
Dobry projektant wnętrz powinien posiadać odpowiednie wykształcenie i zdobywać doświadczenie, co utrwala wiedzę i umiejętności niezbędne w pracy.
Czy warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz?
Zdecydowanie tak. Korzystanie z usług doświadczonego projektanta wnętrz pozwala uniknąć podstawowych błędów, które mogą się pojawić przy samodzielnej próbie urządzania otoczenia.