Spis Treści
- Etapy tworzenia projektu
- Punkt wyjściowy – inspiracja
- Specjalistyczna pomoc
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Przedpokój to element często pomijany, gdy myślimy o projekcie wnętrza. Skupiamy się głównie na salonie, sypialni, kuchni czy łazience. Korytarz jest jednak wizytówką, ponieważ to on jako pierwszy rzuca się w oczy po wejściu do mieszkania lub domu. W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, od czego zacząć aranżację przedpokoju.
Etapy tworzenia projektu
Podczas planowania przedpokoju, podobnie jak w przypadku tworzenia wizji innych pomieszczeń, istotna jest kolejność podejmowanych działań. Pełni ona ważną funkcję, jeśli chcemy doprowadzić projekt do finalizacji. Etapy aranżowania przestrzeni to:
- pomiary – gwarantują uniknięcie pomyłek z doborem wyposażenia (dotyczących na przykład wielkości mebli); jeśli chodzi o tak małą przestrzeń, jaką jest przedpokój, odgrywają one szczególnie ważną rolę w celu zachowania ergonomii;
- szkic – podstawa do zwizualizowania koncepcji Klienta; pozwoli sprawdzić, jak współgrają ze sobą elementy wyposażenia, które początkowo miały zostać wykorzystane w projekcie; w przypadku niewielkich powierzchni zapewni weryfikację rozwiązań pod kątem funkcjonalności;
- harmonogram wykonywanych prac – jest to element porządkujący proces realizowania inwestycji; w jego skład wchodzi między innymi stworzenie kosztorysu, który odgrywa istotną rolę w całym procesie aranżowania wnętrza.
Ze względu na to, że korytarz wejściowy to w większości przypadków nieduża przestrzeń, warto rozważyć zwrócenie się o pomoc do architekta. Specjalista pomoże Klientowi dobrać odpowiednie materiały i meble do aranżacji przedpokoju, a także doradzi, w jaki sposób optycznie zwiększyć powierzchnię.
Punkt wyjściowy – inspiracja
Zastanawiając się nad tym, od czego zacząć aranżację przedpokoju, weźmy pod uwagę, że klucz stanowi wizja stylistyki pomieszczenia. Kwestia poczucia estetyki jest oczywiście indywidualna, więc warto samodzielnie poszukać inspiracji. Koncepcja pomoże architektowi stworzyć projekt dopasowany do preferencji Klienta, a jednocześnie spełniający wymagania pod względem funkcjonalności.
Gdzie znaleźć inspiracje? Warto udać się do sklepu meblowego, w którym będziemy mogli zobaczyć na żywo meble, dekoracje i inne elementy wyposażenia, a także zapoznać się z dostępnymi na rynku materiałami, wzorami czy kolorami. Jeśli preferujemy poszukiwania w sieci, to warto odwiedzić fora internetowe, obejrzeć dotychczasowe realizacje firm zajmujących się projektowaniem wnętrz lub poszukać grup w mediach społecznościowych. Dużą popularnością cieszą się dzisiaj moodboardy, czyli tablice inspiracji. W przypadku projektowania przedpokoju również mogą okazać się praktyczne. Wykonanie ich jest możliwe na dwa sposoby – w formie komputerowej oraz papierowej.
Wskazane jest także zapoznanie się z panującymi obecnie trendami w aranżacji wnętrz. Najpopularniejsze style to:
- skandynawski – prosty, ale przytulny;
- boho – naturalny i wzorzysty;
- glamour – bogaty, z elementami złota lub srebra;
- vintage – klasyka wzbogacona o antyki;
- art déco – kompromis pomiędzy starym a nowym;
- eklektyczny – nieoczywisty, łączący wiele innych;
- industrialny – zestawiający stonowane kolory i surowe materiały;
- rustykalny – sielski, prosty, niezwykle przytulny.
Lista jest długa, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z każdym stylem, aby wybrać jeden, najbardziej wpisujący się w nasze gusta. Wiedząc, od czego zacząć aranżację przedpokoju, możemy wpłynąć na usprawnienie współpracy z architektem i skrócenie czasu pracy nad projektem, a tym samym nad realizacją wymarzonego wnętrza.
Specjalistyczna pomoc
Ze względu na to, że przedpokój obejmuje niewielką przestrzeń, której maksymalne wykorzystanie jest niezwykle istotne, należy rozważyć zlecenie aranżacji takiego wnętrza ekspertowi. Pomoc specjalisty można uzyskać w firmie Amarantowe Studio. Zachęcamy do kontaktu, aby omówić dogodne warunki współpracy.
Warto przeczytać także: Na co zwrócić uwagę przy współpracy z architektem?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są kluczowe etapy tworzenia projektu przedpokoju?
W procesie planowania przedpokoju istotna jest kolejność działań: pomiary dla uniknięcia błędów z wyposażeniem, szkic wizualizujący koncepcję klienta, oraz harmonogram prac, w tym kosztorys. Rozważenie pomocy architekta może być pomocne w optymalizacji przestrzeni.
Co jest punktem wyjściowym w aranżacji przedpokoju?
Kluczowym elementem jest wizja stylistyki pomieszczenia. Inspiracje można czerpać z różnych źródeł, jak sklepy meblowe, fora internetowe, media społecznościowe czy moodboardy. Ważne jest, aby wybrać styl odpowiadający indywidualnym preferencjom.
Jakie style są popularne w aranżacji wnętrz?
Popularne style to m.in. skandynawski, boho, glamour, vintage, art déco, eklektyczny, industrialny, i rustykalny. Wybór stylu powinien być dopasowany do gustów i potrzeb.
Jak znaczącą rolę pełni przedpokój w aranżacji domu?
Przedpokój jest często pomijany, ale pełni rolę wizytówki domu, jako pierwsze pomieszczenie, które widzą goście.
Czy warto skorzystać z pomocy specjalisty przy aranżacji przedpokoju?
Ze względu na ograniczoną przestrzeń przedpokoju, pomoc specjalisty może być nieoceniona w optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni i doborze odpowiednich materiałów.