

Grecja należy do najpiękniejszych krajów południowej Europy. To liczący około 2500 wysp obszar o bogatym ukształtowaniu terenu oraz fascynującej historii. Nie będziemy jednak skupiać się na geografii, ponieważ chcemy przedstawić cechy greckiego wykończenia wnętrz, które sięga nie tylko historii, ale również mitologii. Taki właśnie charakter ma tutaj aranżacja wnętrz – przeplata ze sobą niezmienione na przestrzeni tysięcy lat zwyczaje z wszechobecnym morzem.
Podstawowe cechy greckiego stylu
Morze było i jest dla Greków najważniejsze, stąd też jego obecność w motywach ludowych, ale również współcześnie kultywowanej tradycji. Główne i dobrze rozpoznawalne symbole architektoniczne to właśnie ono – kolor niebieski symbolizuje wodę morską ale też niebo, a biały pianę fal, z której zrodziła się Afrodyta. Wymienione kolory są najczęściej stosowane na zewnątrz domów, a istnieją miejscowości, jak Santorini, które stały się z tego powodu powszechnie znane. Kolory te stanowią jednak również podstawę architektury wnętrz.
Jak przenieść się do Grecji we własnym domu
Mamy więc dwie dominujące barwy, które wyróżniają Grację na tle innych krajów południowych. Kolor biały przeważa również w pomieszczeniach, a niebieski jest dodawanym akcentem – innymi słowy, jest podobnie jak na zewnątrz domu. Jednak na tym oczywiście nie koniec. Projektowanie wnętrza w stylu greckim musi uwzględniać inne popularne w tym kraju elementy.
Należą do nich:
- drewniane proste meble – dla przykładu, typowe greckie krzesła (niebieskie lub białe) wykonane są z połączenia drewna i wiklinowego splotu (siedziska), a generalnie większość mebli ma niezwykle prosty wzór, by nie powiedzieć: spartański;
- terakota na podłodze – z przewagą kamienia lub na jego podobieństwo, ze szczególnym uwzględnieniem piaskowca;
- szpachlowane ściany – dzięki czemu zyskują wyjątkową fakturę (najczęściej w kolorze białym);
- obecność surowej ceramiki – dzbany, donice, patery, zazwyczaj niemalowane, z czerwonej gliny; często stanowią samodzielne ozdoby, lecz czasem sadzi się w nich rośliny, m.in. drzewka cytrusowe;
- obrazy – będące podstawową ozdobą w greckim domu, zazwyczaj nawiązujące do tematyki marynistycznej i krajobrazowej;
- wiklina – wykorzystywana również do tworzenia dużych koszy, czy w krzesłach, stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów ozdobnych, ale też element mebli (nie tylko krzeseł);
- łóżka z baldachimami – trend widoczny, ale nie jest znane jego pochodzenie;
- geometryczne, starożytne wzory – charakterystyczna i dobrze znana ozdoba, którą można umieścić na różnych przedmiotach: niektóre płytki mają taki dekor, występuje też na porcelanie czy ręcznikach;
- oraz kuchnia – jedno z najważniejszych wnętrz domu, musi być funkcjonalna; w umeblowaniu dominuje prostota, a centralną pozycję zajmuje prosty, drewniany stół, jako że Grecy kochają jedzenie; na stole zaś obowiązkowo obrus w niebieską kratę.
Dodatkowym elementem ozdobnym mogą być greckie figury czy popiersia, nadające wnętrzu powiew historii.
Jaki jest koszt urządzenia domu w greckim stylu
Zdaniem Amarantowego Studia z Białegostoku, projektowanie wnętrz w stylu greckim to najmniejszy wydatek spośród wszelkiego typu aranżacji, które swobodnie można wykonać w polskim domu. Obecnie bez problemu zamówisz odpowiednie, proste meble z surowego drewna i samodzielnie je pomalujesz bezpiecznymi preparatami. W sklepach są też odpowiednie płytki podłogowe i ścienne do kuchni, łazienki czy salonu (kamień na podłogę).
Misy, dzbany, proste krzesła, wikliny, wygodne lecz skromnie komplety wypoczynkowe… Całe mieszkanie 3-pokojowe, łącznie z kuchnią i łazienką, można urządzić za 25 000 zł lub nieco więcej (łącznie ze sprzętem AGD oraz innymi niezbędnymi akcesoriami). Wydaje się więc, że Grecja na długie lata pozostanie ciekawym trendem wnętrzarskim w rozsądnej cenie.
Sprawdź też Wnętrza w stylu francuskim od projektanta wnętrz