Spis treści
- Projektant wnętrz o stylu skandynawskim
- Przede wszystkim prostota – przykłady realizacji z Białegostoku
- Stylowe połączenia starego z nowym u projektanta wnętrz
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Styl skandynawski to trend, który jest obecny we wnętrzarstwie od kilku lat. Co więcej, jego popularność wciąż wzrasta. Jest to konsekwencją faktu, że prostota skandynawskich pomieszczeń wydaje się nie tylko idealną propozycją dla osób poszukujących spokoju, a również opcją na zaaranżowanie apartamentów przygotowanych z myślą o wynajmie.
Booking i AirBnb przeżywają właśnie swój turystyczny renesans, klienci tych platform wyjątkowo mocno upodobali sobie minimalistyczny wystrój rodem z północnej części Starego Kontynentu. Właśnie z tego powodu każdy projektant wnętrz powinien znać kilka zasad, które bezpośrednio dotyczą wnętrz wykończonych w zgodzie z zasadami trendu Scandi.
Projektant wnętrz o stylu skandynawskim
Chcąc opisać styl skandynawski przy pomocy jednego słowa, należałoby powiedzieć po prostu „biel”. Pracując jako projektant wnętrz w Białymstoku, z chęcią podejmuję się najbardziej zaawansowanych zleceń, ale prostota skandynawska również jest mi bliska.
Wystrój wnętrz, który jest typowy dla północnej części Europy, charakteryzuje się przede wszystkim prostymi rozwiązaniami, które można wzbogacić elementami takimi jak niebieskie dodatki, świeże kwiaty. Nie zawsze więc obowiązuje biały „total look”.
Skandynawowie wyprzedzili poniekąd świat mody we wnętrzarstwie. Jako jedni z pierwszych postawili na minimalizm, zrezygnowali ze zbyt strojnych dekoracji, które często uznawane są przez nich za całkowicie zbędne. Na północy kontynentu europejskiego od lat ceni się funkcjonalność pomieszczeń ponad gromadzenie sentymentalnych pamiątek.
Styl skandynawski to najczęściej śnieżnobiałe ściany i jasne deski podłogowe (również pomalowane białą farbą lub pozostawione w naturalnym kolorze drewna, np. sosny). Takie rozwiązanie umożliwia optyczne powiększenie pomieszczeń i sprawia, że wydaje się ono wizualnie bardziej czyste, uporządkowane.
Przede wszystkim prostota – przykłady realizacji z Białegostoku
Żyjemy w czasach, gdy przesada konfrontowana bywa z minimalizmem, tak w świecie projektantów ubrań, aut, mebli, jak i samych wnętrz. Podczas gdy Jeremy Scott podejmuje się kolejnego łamania modowych reguł w domu mody Moschino i doszywa skrzydła do butów marki Adidas, niejeden projektant wnętrz stara się przemycić coraz więcej minimalizmu do swoich projektów. Można to dostrzec również na przykładzie naszych dotychczasowych realizacji w Białymstoku i innych miastach.
Hołdem złożonym dla prostoty jest zdecydowanie właśnie styl skandynawski, którego głównymi cechami są:
- duże białe powierzchnie: całe ściany, sufit, często też podłoga,
- drewniane elementy we wnętrzu (np. sosnowe lub brzozowe meble, wiklinowe fotele, podłogi),
- sofy obite bardzo grubymi tkaninami,
- lniane kapy,
- niebieskie dodatki (np. doniczki),
- dużo kwiatów,
- ozdoby wykonane z kamienia.
Jak każdym stylem, również tym warto się bawić. Można go w ciekawy sposób personalizować i starać się, aby ostateczny wygląd pomieszczenia odzwierciedlał charakter jego właścicieli. Najważniejsze jest to, aby wystrzegać się wszelkiej przesady, która daleka jest od skandynawskiego pierwowzoru.
Stylowe połączenia starego z nowym u projektanta wnętrz
Projektant wnętrz podpowie Ci, że styl skandynawski może zostać potraktowany również jako swoisty recykling dla starych mebli. Przerobienie ich, odmalowanie i ponowne użycie nie tylko doda pomieszczeniu niepowtarzalnego uroku, ale także pozwoli usatysfakcjonować Klientów, szczególnie tych, którzy do danych mebli mają sentyment. Współpraca ze specjalistą w dziedzinie kreowania przestrzeni może zatem przynieść wiele realnych korzyści.
Warto przeczytać: Projektowanie wnętrz — najgorętsze trendy
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są główne cechy stylu skandynawskiego?
Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Wyróżniają go śnieżnobiałe ściany, jasne deski podłogowe, duża ilość bieli oraz drewniane elementy we wnętrzu. Dodatki, takie jak niebieskie akcenty czy świeże kwiaty, wzbogacają prosty wystrój.
W jakim stopniu styl skandynawski wprowadza minimalizm?
Styl skandynawski jest symbolem minimalizmu, który zrezygnował ze strojnych dekoracji. Elementy takie jak białe powierzchnie, drewniane meble oraz proste dodatki są kluczowe, dążąc do optycznego powiększenia i uporządkowania przestrzeni.
Jakie materiały są preferowane w stylu skandynawskim?
Preferowane materiały to głównie drewno (np. sosnowe lub brzozowe meble), tkaniny takie jak grube obicia sofy, lniane kapy oraz ozdoby z kamienia. Styl ten hołduje naturalnym, prostym materiałom.
Czy styl skandynawski pozwala na recykling starych mebli?
Tak, styl skandynawski sprzyja recyklingowi starych mebli. Przerabianie i odmalowywanie starych mebli dodaje pomieszczeniom unikalnego charakteru i jest często stosowane w tym stylu.
Jakie są popularne dodatki w stylu skandynawskim?
Popularne dodatki w stylu skandynawskim to przede wszystkim niebieskie akcenty, dużo kwiatów, oraz ozdoby wykonane z kamienia, co wprowadza harmonię i naturalność do wnętrza.