Wnętrza dla odważnych – w stylu glamour

Spis treści


Wnętrza w stylu glamour wywodzą się właściwie z baroku. Dominowało w nim złoto, ale też oszałamiały zdobienia i ornamentacje. Sam styl jest obecnie mniej niż w tamtych czasach przejaskrawiony i krzykliwy, jednak nadal zaskakuje. Jest odważny, jakby za wszelką cenę nie chciał być pominięty, jakby musiał przyciągać uwagę.

Przepych, błysk, blichtr, luksus przywodzą na myśl hollywoodzkie retro. I rzeczywiście, skoro barok, ale też odległy epokami Hollywood, to właściwie gdzie tkwi esencja tego stylu? Czy jest granica, za którą przepych zamienia się w kicz?

Jakie cechy ma wystrój wnętrz w stylu glamour

Gdyby ująć takie wnętrza w jednym słowie, było by to z pewnością bogactwo. Niegdyś rzeczywiste, obecnie imitowane (choćby na przykładzie złota). Pasuje tutaj również inne słowo: przepych. Wiadomo jednak, że nadmiar zawsze jest niewskazany. I właśnie on definiuje wspomniany kicz, lecz można tego uniknąć.

Kluczem jest inwestowanie w wysokiej klasy imitacje cennych materiałów, właściwy dobór dodatków i ich umiarkowana ilość. Ostatnia cecha jest szczególnie istotna.

Wystrój wnętrz nie może być przypadkowy. Kiedy projektuje go architekt wnętrz, całość jest dobrze przemyślana i nieprzesadzona. Budzi pozytywne skojarzenia.

W zasadzie trend ten nie ma zdecydowanych kryteriów, ale charakterystyczne dla niego są:

  • pikowane, obszywane, zdobione materiałem ale też skórą krzesła i fotele na wzór barokowych,
  • obszerne i wygodne kanapy,
  • kryształowe żyrandole, które nieodłącznie towarzyszą wnętrzom barokowym,
  • błyszczące, zdobione w kunsztowne, drobne wzory tkaniny i obicia,
  • duże lustra oraz obrazy zawsze w bogato zdobionych ramach,
  • i specyficzna kolorystyka, w której dominują: róże, fiolety, biel, czerń, srebro i złoto, purpura, turkus.

Nie stosuje się drewna ani metalu – nie eksponuje się ich. Ewentualne metalowe detale niemal zawsze są stylizowane na inna epokę i występują w kolorze złotym lub srebrnym. W wystroju stosuje się kolorystyczne kontrasty, lecz zawsze wyglądające dobrze, podnoszące estetykę całości. Wnętrze ma robić wrażenie, a nie przytłaczać.

Styl glamour nie unika masywnych starych mebli. Ogromna, zdobiona szafa, a w pobliżu wielkie lustro mogą stanowić ciekawą kompozycję wraz z wygodnymi meblami wypoczynkowymi, aczkolwiek takie zestawienie powinno być zawsze dobrze przemyślane.

pokój w stylu glamur

Jakie stosuje się ozdoby

Niezwykle ważną rolę pełnią ozdoby, często nadają smaku całej aranżacji. Bazują one na połysku, świetle i barwie. Odpowiednie lampy, świeczniki, patery, lustra, bibeloty, kryształy, zdobione wazy czy rzeźby (popiersia), aksamitne narzuty, poduszki, puzderka, wszystkie te i inne elementy powinny uzupełniać wystrój wnętrza.

Ważne są szczegóły, dlatego odpowiednio dobiera się również mniejsze dodatki: klamki, niewielkie elementy dekoracyjne, ramki na zdjęcia, szklane ozdoby etc. Wszystkie one są jak najbardziej pożądane.

Do jakich osób pasują takie wnętrza

Styl glamour kojarzy się z modą. Jest on w tym zakresie elegancki, wręcz ekskluzywny. Dlatego też opisane aranżacje wnętrz pasują do niego z pewnością bardziej niż rustykalna ława z drewna lub skandynawska, prosta kanapa. Styl ten jest odważny i pasuje do odważnych, nietuzinkowych osób.

Również wśród Klientów Amarantowego Studia z Białegostoku lubią go więc właściciele domów i mieszkań zdecydowani, ale też z artystyczną duszą. Paradoksalnie bowiem otaczanie się przepychem ma odwrócić uwagę od tego, że właściwie nie jest ważne samo mieszkanie, ale wszystko to co sobą reprezentuje – a są to często wielkie plany i wizjonerskie koncepcje, leżące daleko od fizycznej przestrzeni, w której się na co dzień przebywa.

Warto przeczytać również: Czy wnętrza rustykalne mogą być nowoczesne


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są charakterystyczne cechy wnętrz w stylu glamour?

Wnętrza w stylu glamour charakteryzują się bogactwem i przepychem. Cechują je pikowane, zdobione materiały, obszerne kanapy, kryształowe żyrandole, błyszczące tkaniny oraz specyficzna kolorystyka z dominacją różu, fioletu, bieli, czerni, srebra, złota, purpury i turkusu.

Jakie elementy dekoracyjne są kluczowe w stylu glamour?

W stylu glamour kluczową rolę odgrywają ozdoby bazujące na połysku, świetle i barwie. Ważne są lampy, świeczniki, patery, lustra, bibeloty, kryształy, zdobione wazy, rzeźby, aksamitne narzuty, poduszki, oraz drobne dekoracje jak klamki, ramki na zdjęcia czy szklane ozdoby.

Dla kogo przeznaczone są wnętrza w stylu glamour?

Styl glamour pasuje do osób odważnych, zdecydowanych i z artystyczną duszą. Jest to styl elegancki i ekskluzywny, często wybierany przez właścicieli domów i mieszkań ceniących przepych oraz reprezentatywność.

Czym różni się styl glamour od innych stylów wnętrzarskich?

Styl glamour wyróżnia się przepychem, luksusem i bogactwem detali. Jest mniej skromny niż np. styl skandynawski, a bardziej wyrazisty i odważny niż tradycyjne aranżacje.

Jak uniknąć kiczu w stylu glamour?

Kluczem do uniknięcia kiczu w stylu glamour jest umiarkowane stosowanie dekoracji, inwestowanie w wysokiej klasy imitacje cennych materiałów oraz przemyślany dobór dodatków.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

keyboard_arrow_up