Wnętrza w stylu greckim w architekturze wnętrz

Spis treści


Lekkie, radosne i niezobowiązujące – wnętrza greckie

Greckie wnętrza przywodzą na myśl wakacje, zieleń i morze. Biel, niebieski i ochra, czyli kolor ziemi, są stosowane we wnętrzach w stylu greckim. Kolorystyka przywodzi na myśl morze, przyrodę i greckie wyspy – nawiązanie do greckich wakacji jest bardzo oczywiste. Schodki, łuki, wykusze i antresole królują w takich wnętrzach. Drewno, płótno i kamień są materiałami wykończeniowymi wnętrz w stylu greckim. Na podłodze drewno lub kamień, a płótno w formie narzut na łóżkach, wykończeń krzeseł, serwet i serwetek.

Prostota i skromność są typowe dla stylu greckiego w architekturze wnętrz

Terakotowe amfory i wielkie donice z kwiatami na pewno dodadzą uroku projektowanym wnętrzom w stylu greckim. Statuetki i stylizowane na antyczne kolumny na pewno będą miały doskonałe zastosowanie w takim stylu. Zasłony w oknach mogą być z błękitnego płótna, a firany są tutaj całkiem zbędne. Można pokusić się o żaluzje lub rolety, które przyniosą cień i ochłodę w letnie, upalne dni.

Ściany w greckim wnętrzu mogą być białe, turkusowe, błękitne lub granatowe – ich kolorystyka na pewno musi nawiązywać do greckich klimatów. Odcieni błękitu i granatu jest szeroka gama i sprawdzą się one na pewno w mieszkaniu w stylu greckim. Nie zaleca się wzorzystych tapet oraz kolorowych farb. Tonacja musi być ściśle zachowana. Pastelowe, biało-niebieskie lub biało-granatowe pasy, są typowe dla tego stylu. Gliniane naczynia – talerze, garnki, amfory oraz wazony – na pewno dodadzą uroku mieszkaniu w stylu greckim. Zachęcamy do aranżacji wnętrz w stylu greckim, stylu wakacji, luzu, radości i pełnym błękitu nieba oraz morskich fal.

  • Drewno, płótno i kamień
  • Wielkie donice z asymetrycznymi kwiatami
  • Gliniane talerze, garnki i wazony

pokój w stylu greckim

Drobne ale istotne dodatki we wnętrzach greckich

Jeśli chcesz nadać mieszkaniu grecki sznyt to stwórz ozdoby z muszelek, ramki zdjęć ozdób drobnymi muszelkami, rozsyp różnorodne muszelki na stole i kreuj z nich wyjątkowe mozaiki. Fragment ściany w salonie, sypialni i kuchni można wyłożyć kamykami, nadając wnętrzu nieco surowy charakter. Nieregularne okna, schodki w kuchni i gzymsy ozdobione błękitnymi maźnięciami farby nadadzą mieszkaniu grecki klimat.

Biel, niebieski i ochra, czyli kolor ziemi
Odcienie błękitu i granatu pośród bezkresu bieli

Klimat greckich wakacji

Lazurowe morze, błękit nieba i białe skały – taki jest grecki krajobraz, kojarzy nam się ze słońcem i wakacjami, piasek, muszelki i białe skały.

Garść inspiracji typowych dla stylu greckiego w architekturze wnętrz

Dzbany z dużymi kwiatami świetnie ozdobią projektowane wnętrze – dobrze, gdy będą one miały nieregularne, lekko asymetryczne kształty. Kwiaty powinny być ogrodowe, a nie z kwiaciarni – tylko takie nadadzą grecki, wakacyjny styl mieszkaniu. Dom w stylu greckim może mieć niebieskie framugi okien i błękitne drzwi. Taka kolorystyka jest typowa dla greckich domostw. Lazurowe morze, błękit nieba i białe skały – taki jest grecki krajobraz. Tego rodzaju kolorystykę koniecznie trzeba stosować w stylu greckim. Czasami na sufitach mieszkania lub domu w tym stylu kładzie się boazerię lub pojedyncze drewniane elementy. Taki strop zyskuje na urodzie i niebanalnym charakterze.

Mieszkanie w stylu greckim jest dobre dla osób ceniących skromność, prostotę i nie oczekujących luksusu. Można je niedrogo urządzić, a efekt będzie spektakularny. Meble są proste, drewniane, białe lub niebieskie, tapety jasne, bibelotów nie ma zbyt wiele. Można postawić zdjęcia greckich zabytków w białych, prostych ramkach oraz figurki bogów w białym kolorze, naśladujące marmur. Białe pościele, białe lub niebieskie narzuty, błękitne dywaniki podłogowe, tkane grubo i nieco surowo, podłogi z drewnianych desek – tak wygląda mieszkanie aranżowane w stylu greckim. Drewno, cegły i kamień, pewna toporność wykonania schodków, elementy ozdobne ulepione ręką właścicieli domu – tego można oczekiwać w greckim wnętrzu.

Niesamowity charakter wnętrz w stylu greckim w Białymstoku

Zaciszne dziedzińce i wysokie schody mogą pojawić się w domu w greckim stylu. Małe tarasy i werandy na pewno wykreują aurę typowego greckiego domostwa. Tego rodzaju dom lub mieszkanie mają w sobie bardzo dużo piękna. Na półkach można postawić talerze grube, białe w niebieskie wzory. Meble można kupić na pchlim targu za grosze i wystylizować je na zabytkowe meble greckiej chaty. Poduszki, kapy, grube kołdry ocieplą nieco to wyjątkowe wnętrze. Surowość jest zamierzona i niezbędna w tym stylu, ponieważ nawiązuje do greckich klimatów, do słonecznych dni i piękna przyrody.

Niebieskie lub biało-niebieskie kafle pięknie wykończą łazienkę. Taka konsekwentna kolorystyka jest wyjątkowa i na pewno będzie przydatna w tym stylu. Jeśli użytkownik ma problem z dobraniem poszczególnych elementów stylu greckiego z pewnością pomoże mu profesjonalny projektant wnętrz, który zadba o mieszkanie w takim anturażu i rozrysować jego dokładny projekt. Styl grecki nazywany jest także stylem śródziemnomorskim, jest piękny i popularny na całym świecie. Miłośnicy Grecji mogą mieć fragment urody tego kraju we własnym domu. Gdy wnętrze greckie już się nieco znudzi, bez problemu można urządzić na tej bazie mieszkanie w każdym innym stylu.

  • Proste, drewniane meble
  • Niebieskie lub białe kafle
  • Figurki bogów w białym kolorze
  • Zdjęcia greckich zabytków w białych ramkach

Warto przeczytać również: Wnętrza w stylu toskańskim w projektowaniu wnętrz


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie kolory są charakterystyczne dla wnętrz w stylu greckim?

Wnętrza w stylu greckim charakteryzują się kolorystyką nawiązującą do morza, przyrody i greckich wysp. Dominują kolory takie jak biel, niebieski i ochra, czyli kolor ziemi​​.

Czym wyróżnia się prostota stylu greckiego w architekturze wnętrz?

Prostota i skromność to kluczowe cechy stylu greckiego. Terakotowe amfory, wielkie donice z kwiatami, statuetki i elementy stylizowane na antyczne kolumny podkreślają ten styl. Zasłony z błękitnego płótna oraz żaluzje i rolety dodają uroku i funkcjonalności​.

Jakie dodatki są istotne w greckich wnętrzach?

W greckich wnętrzach istotnymi dodatkami są ozdoby z muszelek, ramki zdjęć ozdobione muszelkami, kamyki wyłożone na fragmentach ścian oraz nieregularne okna i schodki ozdobione błękitnymi maźnięciami farby.​

Jaki klimat tworzą wnętrza w stylu greckim?

Wnętrza w stylu greckim przywodzą na myśl klimat greckich wakacji, z lazurami morza, błękitem nieba i bielą skał. Są one kojarzone ze słońcem, wakacjami oraz piaskiem i muszelkami​.

Jakie są typowe inspiracje dla stylu greckiego w architekturze wnętrz?

Typowe inspiracje dla tego stylu to dzbany z dużymi kwiatami, kwiaty ogrodowe zamiast kupowanych w kwiaciarni, niebieskie framugi okien i błękitne drzwi, co nawiązuje do kolorystyki typowej dla greckich domostw​.

keyboard_arrow_up