Wnętrza w stylu industrialnym projektu architekta wnętrz

Spis treści


Widoczne rury i metalowa konstrukcje – wnętrza industrialne.

Styl industrialny to intrygujące wnętrza przemysłowe przypominające warsztat, minimalistyczne w swej postaci i niezwykłe. Jest to dyskretna elegancja, nietuzinkowa oraz wyjątkowa, idealna dla różnych osób. Styl ma już 65 lat historii, narodził się w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wówczas USA przeżywały recesję gospodarczą, pojawiło się sporo pustych fabryk, magazynów oraz domów towarowych – firmy upadały, a pomieszczenia zostawały. Lokale użytkowe zaczęły gościć studia artystów plastyków oraz filmowców, którzy docenili ich urok. W Polsce lofty pojawiły się znacznie później, na początku lat 90. XX wieku. Styl industrialny uważany jest za ekskluzywny, kojarzony z wyszukanym gustem oraz swoistą elegancją. Styl ma dużo przestrzeni, a mebli jest w nim niewiele, zgodnie z nowoczesnymi trendami.

Co jest typowe dla stylu industrialnego według architekta wnętrz?

Stosuje się otwartą kuchnię z tzw. wyspą, wiszące lampy, stół jadalniany. Projektowane wnętrza są przestronne, jasne, przyjemne, dające wiele możliwości aranżacyjnych. Widoczne rury, elementy konstrukcyjne oraz ceglane ściany są typowe dla tego stylu. Zawsze trzeba je wyeksponować w sposób odpowiedni tak, aby podkreślały walory tego niezwykłego stylu. Duże szafy z wieloma półkami są w pełni funkcjonalne i kryją wiele półek. Kolory wanilii i wenge także sprawdzają się w tym surowym stylu i są często stosowane.

W wysokich pomieszczeniach doskonałym rozwiązaniem są antresole i wszelkiego rodzaju elementy podwieszane. Dwupoziomowe pomieszczenia z metalowymi schodami ze stalowej siatki dodadzą wnętrzu niesamowitego charakteru starych fabryk. Przy tym wysmakowane wnętrze z pewnością będzie przyciągać uwagę odwiedzających. W kompozycji ze ścianami z cegły i odpowiednim oświetleniem punktowym można uzyskać bardzo ciekawe efekty.

  • Wnętrza przypominające warsztat
  • Ceglane ściany w starych loftach
  • Sztucznie postarzane drewno

Mroczne elementy stylu industrialnego

W stylu industrialnym dominują czernie, różne odcienie szarości oraz biele. Zimna biel i piaskowe odcienie zdobią pomieszczenia w sposób wyjątkowy. Chłodne kolory często ozdabia się odcieniami turkusu, ciemnej i jasnej czerwieni, czasami ciemnej lub jasnej zieleni. Zacieki dodają stylu pomieszczeniom industrialnym. Beton, stal i drewno są typowe dla tego stylu. Popularne są farby o strukturze i kolorze betonu, dekoracyjna cegła na ścianach oraz farba metaliczna.

Dobrze wyglądają zestawienia typu stal i szkło lub stal i drewno. Można używać stali zniszczonej lub stali świeżej. Pokrycie stali rdzą kreuje bardzo interesujące wnętrza. Podłogę można stworzyć ze starego drewna lub paneli – te ostatnie powinny naśladować używane drewno dość mocno spatynowane i sztucznie postarzane. Szary gres lub szlifowany beton także będą wyglądały dobrze we wnętrzach przemysłowych. Meble do tego stylu również powinny być specyficzne. Metalowe szafy na ubrania, stalowe regały lub używane stoły warsztatowe idealnie ozdobią projektowane wnętrze i nadadzą mu niesamowity charakter, będą jednocześnie bardzo funkcjonalne. Meble można także wykonać z palet drewnianych lub ze skrzynek. Plastikowe lub drewniane krzesła zdobi się miękkimi poduszkami, na których można siedzieć całkiem wygodnie. Nie stosuje się pluszowych foteli, ale skórzane kanapy mogą znaleźć się w tym miejscu.

Mroczne elementy stylu industrialnego

Przestrzenne wnętrza fabryk
Czernie, odcienie szarości, biele, dodatki w kolorach czerwonym i zielonym.

Elementy stylu industrialnego

Dodatkami mogą być rzeźby, stara maszyna do pisania, metalowe konstrukcje przypominające nowoczesne rzeźby. W przestrzeni przydatne są rolety. Lampy mogą mieć przemysłową formę, być surowe, bez zbędnych ozdobników. W tym stylu nie sprawdzą się bibeloty, obrazy w złoconych ramach czy też pluszowe poduszki.

Betonowy wystrój z nutką klasyki u architekta wnętrz z Białegostoku

Czasami dodaje się plastikowe krzesła zdobione kolorowymi siedzeniami ożywiającymi smutne, szare pomieszczenia. Instalacja z metalu z kolażem zdjęć potrafi idealnie ozdobić betonowe ściany. Nieraz styl ożywia metalowa lampa z kloszem z materiału czy bukiet kwiatów w szklanym wazonie. Wnętrza industrialne są bardzo oszczędne w dodatki i bibeloty.

Niektórzy architekci wnętrz łączą styl industrialny ze stylem klasycznym, co pozwala kreować wyjątkowe wnętrza, o niepowtarzalnym charakterze. Wyposażenie wnętrz jest skromne, dzięki czemu nie jest kosztowne. Beton dekoracyjny jest materiałem używanym powszechnie do tworzenia wnętrz w stylu industrialnym, ale nie w każdym miejscu można go stosować. Jest ciężki, nieraz lubi pękać. Blaty można kryć trwałym mikrocementem, a metal, stal oraz inne trwałe materiały na pewno będą przydatne do kreowania eleganckiej kuchni. Chromowane kurki oraz porcelanowe umywalki dodadzą uroku łazienkom, do tego dywaniki łazienkowe oraz dodatki z metalu uzupełnią resztę aranżacji.

Niesamowity charakter wnętrz w stylu industrialnym

Mikrobetony i polimery są idealną mieszanką do kreowania tego rodzaju pomieszczeń – często są stosowane i sprawdzają się idealnie, wzmacniając wszelkie konstrukcje. Ozdobą wnętrza w stylu industrialnym projektu architekta wnętrz mogą być nawet śruby montażowe. Hitem są stoły stylizowane na płytę paździerzową. Duże okna wpuszczają sporo światła, rozświetlając nieco mroczne pomieszczenia. W tym stylu nie stosuje się żyrandoli, lecz oświetlenie led lub halogenowe, nowoczesne, często wtopione w sufit. Na suficie układane są płyty lub specjalne ozdobne elementy. W stylu industrialnym można stworzyć cały dom lub jedno pomieszczenie. Kuchnia, jadalnia i łazienka w stylu industrialnym stanowią przestrzeń wyjątkowej klasy.

  • Doskonałe połączenie betonu, stali i drewna
  • Pionowe rolety na oknach
  • Plastikowe krzesła z miękkimi poduszkami
  • Duże metalowe szafy z licznymi półkami

Sprawdź również:  Wnętrza w stylu greckim w architekturze wnętrz


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym charakteryzują się wnętrza industrialne?

Wnętrza industrialne wyróżniają się minimalizmem, przypominając warsztat, z dyskretną elegancją i wyjątkowością. Ten styl narodził się 65 lat temu w Nowym Jorku, związany z recesją gospodarczą, kiedy puste fabryki zaczęły służyć jako studia artystów​​.

Jakie są typowe elementy dla stylu industrialnego?

Typowe elementy stylu industrialnego to otwarta kuchnia z wyspą, wiszące lampy, stół jadalniany, widoczne rury, elementy konstrukcyjne oraz ceglane ściany. Duże szafy i kolory wanilii i wenge są również charakterystyczne​.

Jakie kolory dominują w stylu industrialnym?

Dominują czernie, szarości i biele, często uzupełniane o turkus, czerwień czy zieleń. Beton, stal i drewno są typowe dla tego stylu, a popularne są także farby o strukturze i kolorze betonu​.

Jakie dodatki pasują do stylu industrialnego?

Pasują surowe lampy, rzeźby, stare maszyny do pisania czy metalowe konstrukcje. W tym stylu unika się bibelotów, obrazów w złoconych ramach czy pluszowych poduszek​.

Jakie są nietypowe rozwiązania stosowane w stylu industrialnym?

Stosuje się mikrobetony i polimery, śruby montażowe jako ozdoby, stoły stylizowane na płyty paździerzowe i duże okna. Oświetlenie to zwykle led lub halogenowe, często wtopione w sufit​.

keyboard_arrow_up