Spis treści
- Ceglaste ściany i zioła w donicach – wnętrza toskańskie
- Ciepłe barwy, kolory ziemi, naturalne dodatki w projektowaniu wnętrz
- Podłogi oraz inne detale w domu toskańskim
- Zapach włoskich ziół
- Dodatki, akcesoria i bibeloty stylu toskańskiego
- Czego nie ma w stylu toskańskim w projektowaniu wnętrz?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Ceglaste ściany i zioła w donicach – wnętrza toskańskie
Styl toskański przypomina mieszkanie we Włoszech, w jednym z najpiękniejszych regionów tego kraju. Toskania znana jest z działalności artystów, win oraz przepięknych krajobrazów – miłośników tego regionu jest wielu na całym świecie, nie brakuje ich również w Polsce. Wystrój mieszkania w stylu toskańskim powinien przypominać toskańską chatę ulokowaną wśród gajów oliwnych i winorośli. Pewna stylizowana nieforemność oraz bezpretensjonalność wydobywają głębię tego stylu. Brak złoceń, wyrafinowania, są akceptowane przez wiele osób ceniących włoski styl i poszukujących niebanalnych rozwiązań dla własnego domu. Ozdobą są piękne kominki i kredensy wypełnione porcelaną. Ogrzewanie domu kominkiem jest znakomitym sposobem na ocieplenie domu w zimie.
Ciepłe barwy, kolory ziemi, naturalne dodatki w projektowaniu wnętrz
Aranżacja i projektowanie wnętrz w stylu toskańskim to przede wszystkim wykorzystanie takich barw jak ciepłe brązy, terrakota, kremy, pomarańcze. Odcienie złota, oliwkowej zieleni oraz szałwii są typowe dla wnętrz w stylu toskańskim. Głębokie bordo, a obok niego jasny beż, brąz i żółć – kontrasty są bardzo typowe dla takich wystrojów. Barwy są niejednolite, przecierane oraz sztucznie postarzane. Paleta barw to kolory ziemi i to ziemi spalonej słońcem.
Stiuki zdobią wnętrza. Ściany są albo białe, albo w barwach ziemi. Oryginalne słoje drewna dębowego mają wyjątkowy styl i smak. W salonie kominek, w kuchni stary piec, w gabinecie duże dębowe biurko. Przyprawy w doniczkach ustawione na kuchennym parapecie ułatwiają gotowanie i sprawiają, że potrawy zyskują niepowtarzalny aromat oraz smak. Bazylia posadzona w wielkich donicach może być na co dzień łączona z pomidorami i serem mozarella, nadaje smak znakomitej włoskiej sałatce Caprese. Półki z włoskimi winami podkreślą urok mieszkania w stylu toskańskim. Toskania w domu nie pozwoli zapomnieć o urokach tego wyjątkowego kraju.
- Ciepłe brązy, terrakota, kremy, pomarańcze
- Oryginalne słoje drewna dębowego
- Półki z włoskimi winami
Podłogi oraz inne detale w domu toskańskim
Wnętrze toskańskie słynie z dębowych podłóg z twardych tworzyw. Nieobecne są w tym stylu dywany. Nie ma nawet małych miękkich wykładzin dywanowych. Powierzchnie wykończone są kamieniami, deski bywają grubo ciosane – jest to typowe dla tego stylu. Przestronne patio jest doskonałym nawiązaniem do stylu toskańskiego. Grubo tkane tkaniny zdobią raczej ściany niż podłogi. Ręcznie produkowane rzeczy są istotnym wyznacznikiem tego stylu: kute łóżka, półki, żyrandole, świeczniki.
Wszytko przygotowane ręcznie ma bardzo wysoką jakość. Meble są matowe, masywne, wykonane z ciemnego drewna. Meble malowane są czasem w kiście winogron, owoce i kwiaty. Wnętrza są solidne i ciężkie, rozjaśniane bielą i kremowymi odcieniami. Duże lustra, drzewka cyprysowe i oliwne, zioła i pelargonie posadzone w glinianych donicach zdobią praktycznie wszystkie wnętrza domu. Mebli nie powinno być zbyt wiele, ponieważ w stylu toskańskim nie przeładowuje się przestrzeni.
Odcienie złota i oliwkowej zieleni
Głębokie bordo, a obok niego jasny beż, brąz i żółć – kontrasty są bardzo typowe dla stylu toskańskiego.
Zapach włoskich ziół
Wielkie donice z ziołami na patio oraz małe doniczki z bazylią i szałwią ustawione na parapecie kuchennym oprócz zapachu poprawią też smak niejednej włoskiej potrawy.
Dodatki, akcesoria i bibeloty stylu toskańskiego
Len, bawełna, obszerne sofy, proste dekoracyjne lampki są nieodzowne we wnętrzu w stylu toskańskim. Projektowane wnętrza wyglądają niczym malowane słońcem – żółć, pomarańcz, słoneczne barwy dodają uroku takim wnętrzom. Panele dekoracyjne w stylu toskańskim zdobią pokoje – dekorowane są motywami roślinnymi, w barwach beżowej, brązowej, kremowej. Wystrój łazienki to przede wszystkim ozdobne kafle malowane w motywy roślinne lub arabeski. Aranżacja wnętrza kuchni w stylu toskańskim to głównie piec chlebowy, kafle na podłodze, kuchnia gazowa stylizowana na starego rodzaju urządzenie, duży ciemnobrązowy stół, masywne krzesła oraz żeliwne garnki i gliniane naczynia – im prościej, tym lepiej. Polecane są płytki elewacyjne imitujące cegłę. Zestawienie kolorów żółtego, piaskowego oraz brązowego nadaje odpowiednia jakość takiemu mieszkaniu, kreując ciepło i nawiązując do upalnych, letnich dni, jakich w Toskanii jest bardzo dużo. Wiele osób docenia styl toskański, ponieważ ma klasę, pewną patynę i jest niebanalny. W takim stylu sprawdzają się gliniane misy, lekko nieforemne naczynia, ciężkie meble.
Na miękkich sofach piętrzą się stosy poduszek, zachęcając do odpoczynku w tym miejscu. Ciepło, urok i dyskretna elegancja są atutami stylu toskańskiego. Przyjemnie jest mieszkać w takim wnętrzu – prostym, niebanalnym i przypominającym kraj o nazwie Bella Italia lub Bel Paese. W doborze odpowiednich dodatków pomoże nam profesjonalny architekt wnętrz lub biuro projektowe, dzięki czemu nasze mieszkanie nabierze prawdziwego włoskiego klimatu. Architekt wnętrz podpowie nam gdzie i jakich dodatków szukać aby nasze wnętrze nabrało oryginalnego wyglądu, a przy tym nie zatracało swojej toskańskiej natury. Najlepsi projektanci wnętrz potrafią oddać wyjątkowy klimat Toskanii już w kilku dodatkach bez zbędnego przepychu w pomieszczeniach, zwłaszcza, gdy interesuje nas aranżacja małego mieszkania i każdy centymetr przestrzeni jest ważny. Aranżacja dużych mieszkań daje znacznie więcej możliwości wykorzystania zarówno mebli, jak i dodatków. Najlepiej styl toskański sprawdza się w aranżacji domów wolnostojących, gdzie mamy możliwość przystosowania odpowiedniego patio z widokiem na nasz piękny ogród.
Czego nie ma w stylu toskańskim w projektowaniu wnętrz?
Giętych mebli, złoceń oraz akcesoriów w stylu francuskim. Antyków nie może zabraknąć w takim mieszkaniu, nie muszą one być bardzo zabytkowe, mogą mieć kilka lat, ale wyglądać na znacznie starsze, czyli zostać sztucznie postarzone. Obrazki z włoskimi krajobrazami także są polecane do wnętrz w stylu toskańskim. W stylu toskańskim najlepiej jest urządzić całe mieszkanie lub dom. Zdecydowanie nie zaleca się łączenia tego stylu z innymi stylami wystroju wnętrz, aby nie kreować kakofonii wzorów oraz kolorów. Styl włoski według projektantów wnętrz powinien być jedynym stylem domu lub mieszkania, eleganckim, wyjątkowym i dominującym. Słoneczny, pogodny i optymistyczny rozjaśni nawet mroczne, zimowe dni.
- Ręcznie kute łóżka, półki, żyrandole, świeczniki
- Masywne, matowe meble z ciemnego drewna
- Motywy kwiatów, kiści winogron i owoców
- Drzewka cyprysowe i oliwne, pelargonie posadzone w glinianych donicach
Przeczytaj również: Wnętrza w stylu japońskim w aranżacji wnętrz
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są charakterystyczne cechy stylu toskańskiego?
Styl toskański charakteryzuje się przede wszystkim ceglastymi ścianami, ziołami w donicach, oraz ozdobami z porcelany. Jest to styl przypominający toskańską chatę, z pewną nieforemnością i bezpretensjonalnością, bez złoceń i wyrafinowania, co odpowiada osobom ceniącym włoski styl i poszukującym oryginalnych rozwiązań.
Jakie kolory dominują w stylu toskańskim?
Dominują ciepłe brązy, terrakota, kremy i pomarańcze, a także odcienie złota, oliwkowej zieleni oraz szałwii. Barwy są niejednolite, przecierane i sztucznie postarzane, nawiązujące do kolorów spalonej słońcem ziemi.
Jakie materiały są preferowane w stylu toskańskim?
Wnętrza w stylu toskańskim słyną z dębowych podłóg z twardych tworzyw. W tym stylu unika się dywanów, a powierzchnie wykończone są kamieniem. W wystroju wykorzystuje się także grube, ciężko ciosane deski oraz grubo tkane tkaniny zdobiące raczej ściany niż podłogi. Istotnymi elementami są także ręcznie produkowane przedmioty, jak kute łóżka, półki, żyrandole, i świeczniki.
Czy styl toskański pasuje do każdego wnętrza?
Styl toskański najlepiej sprawdza się w przypadku urządzania całego mieszkania lub domu w jednolitym stylu. Nie zaleca się łączenia go z innymi stylami, aby uniknąć kakofonii wzorów i kolorów. Jest to styl dominujący, elegancki, i wyjątkowy, nadający wnętrzu słoneczny i optymistyczny charakter.
Jakie są najczęściej unikane elementy w stylu toskańskim?
W stylu toskańskim unika się giętych mebli, złoceń oraz akcesoriów w stylu francuskim. Zamiast tego preferuje się antyki, które mogą być sztucznie postarzone, oraz dekoracje nawiązujące do włoskich krajobrazów.