

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, którą wykonują w domu. Jeśli jest to praca, w której spełniają się zawodowo, dobrze byłoby mieć własny domowy gabinet, aby oddzielić tę strefę od pozostałych domowych pomieszczeń. Dziś opowiemy o kilku radach projektanta wnętrz, na co zwrócić uwagę, aby biuro domowe doskonale spełniało swoją funkcję.
Odpowiednie miejsce to podstawa
Aby się wyciszyć i skupić na pracy potrzebujemy odpowiednio przygotowanego miejsca. W przypadku domów logistyka jest zazwyczaj łatwiejsza, ponieważ możemy wydzielić osobne pomieszczenie na mały gabinet. Nie będzie wtedy konieczne tworzenie biura w sypialni, salonie, czy pokoju dziennym. W mieszkaniach, gdzie nie ma zwykle zbyt dużo miejsca, warto spróbować oddzielić przestrzeń do pracy większym meblem, cienką ścianką z karton gipsu lub stylowym regałem.
Najlepiej, aby biurko ustawić bokiem lub przodem do okna, nie narazimy się dzięki temu na odbijanie promieni słonecznych od monitora, a w czasie dnia powierzchnia robocza będzie doskonale oświetlona. W pobliżu miejsca pracy powinny się znajdować regały lub szafki, w których przechowujemy dokumenty, przybory, akcesoria. Współczesne rozwiązania meblowe sprawiają, że można z powodzeniem dostosować otoczenie do własnych potrzeb.
Niezawodne dodatki projektanta wnętrz
O tym, jak ważne jest poprawne dopasowanie wysokości krzesła do biurka wiedzą aktualnie nawet dzieci, a dla dorosłego, który przy komputerze spędza kilka godzin dziennie, powinna to być fundamentalna kwestia. Prócz tego projektant wnętrz z Białegostoku radzi, co jeszcze można dodać, aby uczynić miejsce pracy bardziej ergonmicznym.
- Oświetlenie – lampla biurowa o odpowiedniej barwie światła jest nieoceniona nocną porą. Ważne jest jej ustawienie, w przypadku osób praworęcznych powinna być po lewej stronie, a u leworęcznych po prawej. Najlepiej, jeśli światło lampy nie będzie jaśniejsze niż to od monitora, ponieważ wtedy pozostanie bez negatywnego wpływu na wzrok.
- Rośliny – nie tylko wyglądają efektywnie, ale także produkują dużo tlenu. Warto zainteresować się szczególnie paprociami, które dodatkowo jonizują powietrze.
- Ozdoby ścienne – ich obecność jest dobrym sposobem na chwilowy relaks oczu. W czasie pracy co kilkanaście minut oderwij wzrok od monitora i przenieś go na obraz lub plakat, zmieniając perspektywę patrzenia.
- Kolorystyka domowego biura – aby czuć energię nawet po kilku godzinach przed komputerem, dobrze jest postawić na jasne barwy. Liczą się tutaj szczególnie biele i szarości, które skutecznie pomagają się skupić. Ewentualne dodatki zieleni mogą wpłynąć pozytywnie na zlikwidowanie napięcia, a co ciekawe, nie męczą oczu.
Potrzebnym dodatkiem jest też tablica magnetyczna lub korkowa powieszona na ścianie. Można na niej umieścić dowolne notatki lub ważne papiery, co skutecznie ułatwi planowanie dnia pracy, a także kontrolowanie własnych spraw. Nie zajmuje przy tym miejsca na blacie biurka.
Czy Białystok oferuje aranżacje domowego biura?
Rosnące zapotrzebowanie na domowe gabinety sprawia, że ich projektowanie jest równie popularne, jak innych pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku lokali użytkowych, podczas pracy nad nimi stawia się głównie na funkcjonalność, ale także respektuje indywidualne wymagania klienta.
Bazując na rekomendacjach klientów z Białegostoku, można zauważyć ich zainteresowanie AMarantowym Studiem. Aby odpowiednio dopasować projekt do oczekiwań poruszają choćby takie kwestie, jak wielkość przestrzeni roboczej, określenie, czy biurko ma być szerokie, czy wystarczy niewielkie. Wszystkie te kwestie aranżacji wnętrza zostają poruszone na etapie wstępnych ustaleń, aby efekt był zgodny z zamierzeniami.
Warto przeczytać: Projektanci wnętrz o minimalizmie