

Ile ludzi, tyle różnych gustów oraz potrzeb, lecz aktualnie coraz częściej widać dominację minimalizmu w wystroju wnętrz. Dlaczego tak się dzieje? Co jest w minimalizmie takiego, że staje się pożądany? Spróbujemy wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie z perspektywy projektantów wnętrz.
Jakie formy oferuje minimalizm
To, co zdecydowanie przeważa w tym stylu to gładkie, proste, geometryczne formy. Dzięki nim całe wnętrze nabiera subtelnego, ale oryginalnego charakteru, czuć klimat nowoczesności i prostoty. Najczęściej można się spotkać ze stosowaniem takich materiałów jak szkło, stal, beton.
Innowacyjne projekty projektantów wnętrz charakteryzują się dużą ilością przeszkleń, co tworzy wrażenie przestronności oraz świeżości. Za to ogólna surowość materiałów przełamywana jest dodatkami z naturalnego drewna, aby ocieplić wizualnie klimat wnętrza.
Czy skromne umeblowanie pozwala lepiej funkcjonować?
Wbrew pozorom to nie ilość sprzętów wpływa na sprawność funkcjonowania w domu, lecz odpowiedni obór takiego wyposażenia. Przemyślany wybór mebli wprowadza ład i porządek, a najlepiej, jeśli są to meble wielozadaniowe. To właśnie one stanowią klucz do sukcesu. Zbędne przedmioty zajmują tylko miejsce lub zbierają kurz, dlatego zwróć uwagę, aby zainwestować w niezbędne wyposażenie wysokiej jakości.
Dobrym i modnym przykładem są stoły pełniące jednocześnie funkcję biurka, rozsuwane blaty kuchenne, czy rozkładane fotele. W kuchni warto w wąskich przestrzeniach zamontować dodatkowe szuflady lub szafki, gdzie można przechowywać drobne przedmioty.
Minimalistyczne sypialnie potrafią wywrzeć duże wrażenie, zwłaszcza jeśli projektanci wnętrz skupiają się na istotnych detalach i pamiętają o doskonałej aranżacji. W takim przypadku sypialnia nie ma miejsca na chaos, wszystko jest uporządkowane, a całe pomieszczenie staje się oazą spokoju i harmonii.
Jakie jeszcze aspekty składają się na minimalizm?
- Odpowiednia kolorystyka – w minimalistycznych wnętrzach najczęściej spotykamy jasne barwy, odcienie bieli i szarości, które czynią całą przestrzeń jeszcze bardziej jasną i świetlistą. Aby jednak projekty nie były zbyt surowe, dodaje się upiększenia z naturalnych materiałów: drewniane krzesła, żywe kwiaty w wazonach, czy też kolorowe nuty na meblach lub ścianach.
- Dekoracje i dodatki – architektura tego stylu dąży do ograniczenia dodatków i ozdób W kuchni nie znajdziemy wielu sprzętów na blatach, zostają one schowane do pojemnych szafek. Podobnie jest w łazienkach i salonach, uwagę zwraca wszechobecny umiar.
Powyższe wskazówki są oczywiście tylko ogólnymi poradami, w jaki sposób podejść do minimalizmu tak, aby czerpać z niego jak najwięcej. Ważniejsze jest to, aby dopasować minimalizm do siebie i swoich potrzeb, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to jest właśnie styl, który ma określać Twoją życiową przestrzeń.
Projektanci wnętrz z Białegostoku doceniają przestronność
Bardzo ważny czynnik, który charakteryzuje projekty minimalistycznej aranżacji wnętrz to właśnie przestronność współgrająca z funkcjonalnością. Przechodząc po kolei przez kuchnię, czy łazienkę, mamy wrażenie elegancji najwyższej klasy, a każdy detal jest odpowiednio dopracowany i przemyślany. Do osiągnięcia tak harmonijnego klimatu potrzeba doświadczonych projektantów wnętrz, którzy rozumieją ideę stylu, a jednocześnie wiedzą, jak łączyć poszczególne elementy w spójną wizualnie całość.
Wiele projektów realizowanych przez AMarantowe Studio opierało się właśnie na elementach minimalistycznych. Wnętrza domów i mieszkań Klientów z Białegostoku nabierały podczas takich realizacji charakteru w oparciu o przemyślane wnętrzarskie koncepcje.
Warto przeczytać: Architekci wnętrz na miarę potrzeb