Czy wnętrza rustykalne mogą być nowoczesne

Spis treści


Klasyczne wnętrze rustykalne to właściwie wnętrze naturalne. Odznacza się ono dużą prostotą i użytecznością elementów wystroju, w czym znajduje wiele wspólnego z klasycznym projektowaniem wnętrz. Należy też do takiej klasy głównej, która w dużym stopniu bazuje na dawnych aranżacjach. Jest to wnętrze ciepłe, naturalne, z rzemieślniczym wręcz charakterem – widać w nim pracę rąk ludzkich.

Historia stylu rustykalnego

Styl ten ma dosyć ciekawą historię. Powstał w czasie XIX-wiecznych zawirowań społecznych, a kształtował się do okresu wielkiej depresji w Ameryce Północnej. Jest on na tyle „surowy”, że generalnie w swojej pierwotnej formie dotyczył głównie meblarstwa.

Trudno się temu dziwić – w zasadzie wyrósł na ubóstwie. Czasy były trudne, więc rzemieślnicy wykorzystywali wszelkie dostępne materiały do tworzenia nowych mebli. Pod tym względem skojarzony jest on również z obecnie modnymi meblami postarzanymi. Jednak w swojej istocie polegał na stosowaniu materiałów surowych, głównie drewna prosto z lasu, i łączeniu go z metalem.

Powstawały wówczas różne kompozycje zależne od talentu twórców, lecz zwykle miały one prostą formę. W związku z tym, że ówczesne potrzeby były ograniczone do minimum, a meble miały je zaspokajać, powstała też typowa aranżacja wnętrz rustykalnych. Mieszczą się w niej najbardziej niezbędne meble: krzesła, fotele, stoły, szafy, kołyski, komody, łóżka. Taki prosty wygląd nadawano również lampom, wieszakom czy lustrom.

Aktualne postrzeganie tej tendencji

Na przestrzeni lat styl rustykalny się zmieniał, aczkolwiek nieznacznie. Do jego podstawowych elementów, które go definiują, nadal należą następujące cechy:

  • meble wykonane z surowego drewna, ale zaleca się drewno stare, z widocznymi oznakami upływającego czasu – im więcej słojów, sęków czy nawet spękań, tym lepiej,
  • żaden element drewniany nie może być lakierowany lub wykończony i zabezpieczany w inny sposób,
  • wszystkie meble powinny mieć bardzo prosty i symetryczny kształt,
  • drewno zalecane jest również na podłodze, na ścianach i sufitach, przybiera przy tym różną postać: paneli podłogowych, ściennych czy belek podsufitowych.

Przy powyższym, do idealnie współgrających z wystrojem rustykalnym ozdób należą m.in.: naturalne tkaniny (głownie lniane), koronki, tkaniny owcze, ozdobne skóry, wiklinowe kosze i lampy (również metalowe – które świetnie współgrają z drewnem), kamienne dodatki (np. misy) i inne elementy nadające pomieszczeniu ciepła – w pewnym stopniu łagodzące jego surowość.

Ważnym elementem aranżacji jest to, iż meble, ale również inne elementy wystroju, powinny być matowe (w stylu tym nie ma miejsca na lakierowane i odbijające światło komponenty). Istotne są również kolory – naturalne, bez jaskrawych barw.

pokój w stylu rustykalnym

Pomysły na nowoczesne wnętrze rustykalne

Ostatnimi czasy projektanci wnętrz tworzą pewne odstępstwa od klasycznego stylu rustykalnego. Nierzadko ulega on dużej modernizacji. Jest to wyrazem pracy twórczej, postępu, artystycznej wizji. Tak uważamy również w Amarantowym Studio w Białymstoku.

Wynika to również poniekąd z konieczności, ponieważ styl rustykalny to prostota wręcz skrajna, a obecnie dla wielu osób, którym się ten styl podoba, jest mimo wszystko zbyt surowy. Stąd pewne wprowadzane zmiany i ustępstwa.

Minimalizm formy i kształtu jest bywa uzupełniany akcentami, które wprawdzie odbierają mu część historycznego ładunku, lecz jednocześnie podkreślają charakter. Zauważają to również niektóre sieci sklepów, w których projektanci wnętrz proponują do tego stylu m.in.:

  • dodatki i meble rattanowe,
  • miękkie obszywane poduszki,
  • różnego typu ozdobne zasłony – jednak zawsze z naturalnych materiałów,
  • kamienne posadzki w łazience, kuchni, przedpokoju, które doskonale łączą się z drewnem,
  • nowoczesne lampy utrzymywane w opisanym stylu, do których od niedawna można kupić żarówki dające specyficzne, żółte światło,
  • oraz wiele ozdób pozostających w tradycyjnym tonie, co dotyczy raczej wzorów i zdobień, niż przedmiotów – dodaje się wzory w kratę, pasy, lecz np. nigdy w kwiaty, a już zupełnie unika się jakichkolwiek nowoczesnych deseni.

Architekci wnętrz proponują też łączenie z rustykalnym różnych innych stylów: afrykańskiego, w którym również dominuje drewno, czy klasycznego, który ma podobne korzenie umiejscowione w prostocie, jaką wyraża.

Do czego nie pasuje taka prostota

Jednak pewnych połączeń należy unikać. Zdecydowanie do omawianego stylu nie pasują: glamour, art déco, czy romantyczny. Chodzi o to, by dodatki nie tłumiły wystroju wnętrza lub tym bardziej, aby go radykalnie nie odmieniały. Oczywiście istotne jest również dopasowanie, a wymienione style w żadnym wypadku nie współgrają z surowym drewnem i wytartym metalem.

W przypadku wątpliwości, czy coś pasuje do rustykalnego stylu, warto zapoznać się z gotowymi aranżacjami stworzonymi przez projektantów wnętrz. Ich przegląd pomoże doprecyzować, jakie ozdoby i meble są najczęściej w nim stosowane, a jakich należy unikać, aby ostateczny efekt był zgodny z oczekiwaniami.

Zobacz również: Światło w klasycznych wnętrzach


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Styl rustykalny, mający swoje początki w XIX-wiecznych zawirowaniach społecznych, wyrósł na ubóstwie, charakteryzując się surowością i prostotą. Jest to styl oparty na użyciu surowych materiałów, głównie drewna, łączonego z metalem, tworzącego proste, funkcjonalne meble​​.

Jakie są główne elementy rustykalnego wystroju wnętrz?

Rustykalny wystrój wnętrz definiują meble z surowego drewna, często stare i z widocznymi śladami upływu czasu. Charakterystyczne jest również unikanie lakierowania czy innego wykańczania drewna, a także stosowanie prostych, symetrycznych kształtów. Drewno wykorzystywane jest również na podłogach, ścianach i sufitach​.

Jak nowoczesne wnętrza rustykalne różnią się od tradycyjnych?

Nowoczesne wnętrza rustykalne to wynik modernizacji klasycznego stylu, polegającej na dodaniu elementów łagodzących jego surowość. Do rustykalnych wnętrz dodawane są nowoczesne lampy, miękkie poduszki, ozdobne zasłony czy kamienne posadzki, a także zachowuje się tradycyjne wzornictwo, unikając nowoczesnych deseni​.

Do jakich stylów nie pasuje rustykalna prostota?

Styl rustykalny nie współgra z takimi stylami jak glamour, art déco czy romantyczny. Ważne jest, aby dodatki nie zmieniały radykalnie charakteru wnętrza, a pasowały do surowego drewna i metalu. W przypadku wątpliwości, zaleca się zapoznanie się z gotowymi aranżacjami​.

Jakie materiały dominują w stylu rustykalnym?

W stylu rustykalnym dominuje surowe drewno, często stare i z widocznymi oznakami czasu. Ważne jest, by drewniane elementy nie były lakierowane ani wykończone, zachowując ich naturalny charakter. Drewno jest również wykorzystywane na podłogach, ścianach i sufitach​.

keyboard_arrow_up