Spis treści
- Historia w japońskiej sypialni
- Jakie cechy ma współczesna sypialnia japońska
- Jaki wystrój wnętrz w mieszkaniu pasuje do japońskiej sypialni
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Czym charakteryzuje się tradycyjna japońska sypialnia?
- Jakie są kluczowe elementy współczesnej japońskiej sypialni?
- Jak można połączyć japoński styl sypialni z innymi stylami wnętrzarskimi?
- Jakie materiały dominują w japońskich sypialniach?
- Dlaczego japoński styl sypialni cieszy się popularnością na świecie?
Japonia stanowi najbardziej rozwiniętą kulturę odmienną od zachodniej i jednocześnie w największym stopniu oddaloną od Europy. Nie obserwujemy u nas wielu jej wpływów czy to w historii, czy obecnie.
I właśnie dlatego szczególnie ciekawym pomysłem jest urządzenie wnętrz w stylu japońskim. Oczywiście nie musi to być całe mieszkanie, czyli na przykład jadalnie z miejscami do siedzenia przy stole na podłodze. Skupimy się więc na jednym pomieszczeniu, bardzo ważnym, jakim jest sypialnia – dziś nieco o japońskiej tradycji.
Historia w japońskiej sypialni
Japoński dom to dom lekki. Wiemy o tym, że dawniej jego ściany, drzwi czy okna były wytwarzane z drewna, słomy, bambusa i papieru. Z tych samych materiałów wykonywane były na przestrzeni setek lat elementy wnętrza. Na podłodze zawsze znajdowały się płaskie deski – ale nie w sypialni.
Skupiając się na niej należy wskazać, że tradycyjna sypialnia wyposażona była w:
- taty – czyli miękkie maty, którymi wyłożona była podłoga (wykonywało się je niegdyś z trawy i ryżowej słomy); aktualnie nadal się je stosuje, lecz są wykonane inaczej, a wewnątrz mają specjalną piankę;
- futony – czyli właściwie starojapońskie materace; rozkładało się je na podłodze, czyli tatach dla zwiększenia wygody spania;
- tatami – kolejna mata przełamująca mit mówiący o tym, że Japończycy spali na twardych podłogach; tatami rozkładano na tatach, by w jeszcze większym stopniu spędzić komfortowo noc na miękkim podłożu;
- i szafę – jednak nie służącą do tego samego celu co u nas, a do przechowywania materacy, gdyż były one wyjmowane jedynie przed snem i rano wkładane ponownie do szafy.
Tak wyglądała japońska sypialnia dawniej. Była ona bardzo minimalistyczna i nie znajdowało się w niej więcej mebli czy akcesoriów niż wymienione. Aktualnie styl japoński uległ przeobrażeniu i w futonach na tatach spać można jedynie w gospodarstwach, które przypominają nasze agroturystyczne.
Aczkolwiek futony nadal bywają wykorzystywane czy to ze względu na tradycję, czy niewielki metraż mieszkań w miastach. W takim wypadku nierzadko sypialnia na dzień zmienia się w pokój gościnny.
Jakie cechy ma współczesna sypialnia japońska
Taka współczesna sypialnia wykorzystuje w większym stopniu tradycję europejską. Innymi słowy, pojawiły się i zadomowiły w niej łóżka, ale też specyficzna i rozpoznawalna ich konstrukcja oraz aranżacja wnętrza.
Współczesna wersja to 5 istotnych cech charakterystycznych:
- łóżko – ma geometryczny, prostokątny kształt, bezwzględnie musi być wykonane z drewna oraz w porównaniu do europejskich zwyczajów, materac znajduje się bliżej podłogi;
- pościel i dodatki – Japonia kojarzy się z kimonami i jedwabiem, nie dziwi więc, że preferuje się tam śliskie i połyskliwe materiały; taką też pościel wybiera się najczęściej (chętnie z jedwabiu), a co dodatkowo ważne, we wzory stosowane na tradycyjnych kominach;
- duży obraz – również stanowi typową ozdobę sypialni; zazwyczaj ma jasne kolory i przedstawia tradycyjne motywy i/lub kaligrafię;
- subtelne oświetlenie – umiejscowione jest na ścianach (zwykle nie korzysta się z lampy sufitowej);
- oraz ozdobne rośliny – ciekawym rozwiązaniem mogą być japońskie ozdoby, tzw. floramy, które opierają się na zwyczaju hanami (podziwianiu kwiatów); floramy są ozdobami wiszącymi, w których umieszcza się żywe rośliny.
Jak więc widać, współczesna sypialnia w Japonii, czy też w takowym stylu, jest bardzo skromna i minimalistyczna.
Jaki wystrój wnętrz w mieszkaniu pasuje do japońskiej sypialni
W opinii architektów wnętrz z Amarantowego Studia w Białymstoku, sypialnia w stylu japońskim może swobodnie zostać skomponowana z innym stylem dominującym w pozostałych pomieszczeniach. Jej naturalny i prosty charakter doskonale będzie współgrać ze stylem rustykalnym, również pełnym drewna, ale też nowoczesnym – minimalistycznym, w którym nie ma nadmiaru i przesady.
Natomiast ciekawym pomysłem, który polecamy, jest urządzenie mieszkania w stylu rustykalnym, z japońską sypialnią, afrykańskim salonem, południowoamerykańską kuchnią. Ich wspólnym elementem może być naturalne drewno, lecz ozdoby i dodatki mają przywodzić różne kontynenty i kultury. Powstanie w ten sposób niejako mapa świata, a Ty będziesz z przyjemnością tam mieszkać.
Sprawdź też Jak wprowadzić do domu styl prowansalski z nowoczesnym
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czym charakteryzuje się tradycyjna japońska sypialnia?
Tradycyjna japońska sypialnia wyróżnia się minimalizmem i prostotą. Była wyposażona w tatami (miękkie maty), futony (starojapońskie materace rozkładane na podłodze), oraz szafę do przechowywania materacy. Ściany, drzwi i okna w dawnych japońskich domach tworzono z drewna, słomy, bambusa i papieru.
Jakie są kluczowe elementy współczesnej japońskiej sypialni?
Współczesna japońska sypialnia łączy tradycję z nowoczesnością. Znajdziemy w niej geometryczne, drewniane łóżka z materacem bliżej podłogi, pościel z jedwabiu i tradycyjnymi wzorami, duży obraz z motywami kaligrafii, subtelne oświetlenie oraz ozdobne rośliny, często w formie floram.
Jak można połączyć japoński styl sypialni z innymi stylami wnętrzarskimi?
Japońska sypialnia świetnie komponuje się z innymi stylami, dzięki swojemu naturalnemu i prostemu charakterowi. Pasuje do rustykalnego stylu, pełnego drewna, jak również do nowoczesnego, minimalistycznego. Można eksperymentować z różnymi połączeniami, tworząc mieszankę kultur i stylów.
Jakie materiały dominują w japońskich sypialniach?
W japońskich sypialniach dominują naturalne materiały takie jak drewno, jedwab oraz różne rodzaje mat. Używa się ich zarówno w tradycyjnych, jak i współczesnych aranżacjach, co podkreśla bliski związek z naturą i prostotę.
Dlaczego japoński styl sypialni cieszy się popularnością na świecie?
Japoński styl sypialni cieszy się popularnością ze względu na swoją prostotę, minimalizm i połączenie funkcjonalności z estetyką. Promuje spokój i harmonię, co odpowiada współczesnym trendom w urządzaniu wnętrz i poszukiwaniu równowagi w życiu codziennym.