

Styl prowansalski i nowoczesny niezbyt często występują razem, jednak zdaniem niektórych architektów wnętrz oba mają cechy wspólne: prostotę, minimalizm i wygodę użytkowania. Przy czym nie ulega wątpliwości, że styl prowansalski stanowi dla nowoczesnego swojego rodzaju upiększenie, ale również ekstrawagancję i wyzwanie. Mowa bowiem o miksie inspiracji wiejskich i miejskich, jeśli takie ujęcie jest odpowiednie.
Jakie są cechy stylu nowoczesnego
Styl nowoczesny jest w pewnym stopniu surowy, ale nie to jest jego istotą. Zrodził się niejako z chęci zmniejszenia wnętrzarskiego przepychu, nadmiaru i przeładowania meblami, ozdobami, bibelotami.
Dlatego też wyróżniają go:
- porządek – wynikający z dokładnego zaplanowania wnętrza;
- harmonia – będąca wyrazem i konsekwencją meblowania geometrycznego; to zachodnie odzwierciedlenie feng shui, lecz w przeciwieństwie do oryginału wnosi matematyczny porządek;
- nowoczesne meble – bez antyków i mieszania epok;
- prostota – minimalizm formy odnośnie szczegółów, jak i całości;
- brak ozdób – pod tym względem ortodoksyjny i rzeczywiście niekorzystnie w nim wygląda każdy zbędny przedmiot;
- przestrzeń – która stanowi esencję stylu modernistycznego.
Zatem przestrzeń, gładkie powierzchnie ścian i podłóg, meble łączące w nowoczesny sposób znane materiały, jak drewno, metal i szkło, stanowią kwintesencję modernizmu. Popularne betonowe ściany (płytki), ale również drzwi i inne dodatki na wzór betonowych do mieszkań, wywodzą się właśnie stąd. Również połączenia tego, co rzekomo zużyte, z dopracowanymi detalami pozostałych powierzchni, ma swoje pochodzenie w ostatnich dekadach.
Najlepszym przykładem jest rozbity tynk, spod którego wyłaniają się stare cegły, jako tło dla nowoczesnych mebli kuchennych o wysokim połysku i drewnianych blatów. Czy jednak w podobny sposób można połączyć wizję nowoczesności z wiejskim, prowansalskim stylem?
Co Prowansja wnosi do projektowania wnętrz
Styl prowansalski to podobna prostota, ale w innym wykonaniu. Ponadto, zdecydowanie weselsza i żywsza.
Cechuje go przede wszystkim:
- obecność terakoty lub drewna na podłogach;
- ciepłe barwy: ziemi, ochry, piasku, dopełnione innymi pastelowymi kolorami;
- obecność dużej ilości metalu w meblach wypoczynkowych, które dzięki temu zachowują wysoką trwałość cenioną w dawnych czasach – stąd bardzo często klasyczne łóżka w Prowansji są wykonane w całości ze stali, podobnie krzesła i stoliki; wszystkie też mają wiele zdobień i romantyczny charakter;
- wykonywanie mebli z drewna owocowego, bardzo często rozjaśnianego – Francuzi nie odnawiają mebli wysłużonych jeśli są sprawne, uznają choćby przetarcia na nich za oznaki szlachetności (stąd również moda na postarzanie);
- specyficzne zdobienia mebli, najczęściej nawiązujące do natury.
Styl prowansalski to styl rustykalny: prosty, funkcjonalny, ale również posiadający swoje charakterystyczne cechy ludowe. Obecnie są w nim choćby zdobienia w postaci wizerunku kogutów, cykad czy lawendy. Należy więc zadać sobie pytanie, czy takie elementy mogą się odnaleźć w stylu nowoczesnym.
Jakie jest najlepsze połączenie obu stylów
Zdaniem Amarantowego Studia i na przykładzie dotychczasowych realizacji, to ciekawe połączenie, a wszystko zależy od formy. Wizerunek koguta nie musi wydawać się tandetny w nowoczesnym pomieszczeniu, jeśli dla przykładu będzie wykonany z kutego metalu.
W taki więc sposób możemy obchodzić problem sielskich malowideł umieszczonych przy nowoczesnym telewizorze i wplatać regionalne akcenty w wysublimowanej formie. Jednak to, co najważniejsze, to projekt całego wnętrza.
Amarantowe Studio proponuje następujące połączenie:
- drewniane meble z metalowymi okuciami – mogą, choć nie muszą, być postarzane, warto jednak, aby były „wybielone”,
- pasować będą do nich podłogi w kolorze wina, czy to z terakoty, czy drewniane,
- ściany mogą mieć dowolny, naturalny kolor, choć zalecany jest pastelowy, jasny beż lub szarość, a ewentualnie jasna zieleń oliwkowa, dzięki czemu całość uzyska bardzo ciekawy efekt (meble, tj, komody czy kredensy mają tu być najjaśniejszym elementem),
- metalowe meble wypoczynkowe powinny być wyposażone w miękkie poduszki w jasnym kolorze dobranym do reszty obecnych w pomieszczeniach odcieni (zalecana jest skóra).
W całym takim łączeniu powinna być zachowana spora przestrzeń, dająca poczucie swobody. A ozdoby można zastąpić stonowaną liczbą świeżych kwiatów, które na Prowansji są szczególnie cenione – z naciskiem na lawendę.
Zobacz również Wnętrza w stylu japońskim w aranżacji wnętrz