

Prowansja jest osławionym na cały świat regionem Francji, który słynie głównie ze sztuki kulinarnej. Dominują w niej wina, kozie i owcze sery, owoce morza oraz cytrusy i zioła. Kuchnia to jednak nie wszystko.
Region ten znany jest również ze swojego położenia nad Lazurowym Wybrzeżem, ale też z obecności Alp, jest więc bardzo zróżnicowany. I z pewnością można by wymieniać jeszcze inne cechy tego południowo-wschodniego regionu Francji, lecz nas w Amarantowym Studio w Białymstoku interesuje lokalny wystrój wnętrz.
Czym wyróżnia się styl prowansalski
Przede wszystkim jest to styl wiejski. Jak w każdym wypadku, także i w nim dominuje prostota. Tradycyjne domy w tej okolicy były budowane z białego kamienia i miały czerwoną dachówkę.
Podobnie jest we wnętrzach – dominuje w nich biel, ale również odcienie beżu, szarości, czerwieni, żółci, akcenty błękitu, brązu i zieleni, są one jednak pastelowe, jasne. Dobrze kojarzy się z prowansalskim wnętrzem impresjonizm i częściowo miał tam swoje korzenie; wystarczy wspomnieć o jednym z jego największych reprezentantów, Vincencie van Goghu.
Natomiast określony wystrój wnętrz jest wpisany w architekturę Prowansji, gdzie dominują tam ciepłe budynki, dopełnione wąskimi, urokliwymi, brukowanymi uliczkami, z niewielkimi kafejkami przy skwerach zieleni. Wnętrza są podobne, pozwalają przysiąść, odpocząć, cieszyć się ciepłem i naturą.
W stylu tym za najważniejsze uznaje się:
- obecność motywów kwiatowych – dominuje oczywiście lawenda; jest ona obecna niemal wszędzie zarówno w ozdobach, jak i naturze (przy domach); częste są również motywy skojarzone z oliwkami, cykadami oraz kogutami;
- drewno, którym pokryta jest podłoga każdego domu (terakotę stosuje się rzadziej, choć latem chłodzi ona dom);
- proste, drewniane meble (zwykle z drewna owocowego i orzechowego), najczęściej białe lub jasne – stąd wywodzi się postarzanie, gdyż meble pasujące do tego stylu służyły mieszkańcom regionu przez wiele lat i przetarcia były uznawane za stan naturalny, a nie kwalifikujący się do naprawy czy renowacji;
- meble użytkowe, które najczęściej były wykonywane z kutego metalu, dzięki czemu były bardzo trwale – z biegiem czasu zaczęto je ulepszać, by dostarczały większej wygody, lecz ta ich cecha pozostała i jest nieodzowna w stylu południowo-francuskim; wszelkiego typu: krzesła, fotele, łóżka, ławy, najczęściej wykonywane były i są nadal z połączenia metalu i drewna;
- specyficzne wykończenie mebli – w postaci frezów, tłoczeń, czasem rzeźbień, w największym stopniu nawiązujących do natury; meble takie to w zasadzie najtrudniejsza zdobycz podczas aranżowania wnętrza w stylu prowansalskim.
Wszystkie wymienione cechy stylu prowansalskiego wydają się być przystępne i takie właśnie są. To nie wyszukane elementy wystroju, a zwykłe, spotykane codziennie w wielu miejscach, choć posiadają swoją specyfikę.
Jak niewielkim kosztem urządzić prowansalski dom
Wszystkie wymienione kolory, ozdoby, zdobienia, materiały możesz mieć w postaci gotowych elementów wystroju wnętrz. Mało tego, można je nawet kupić w wersji oryginalnej na portalach zagranicznych, a są to chociażby tace, obrazki czy figurki z charakterystycznym motywem koguta.
Bez problemu i to już w szeroko dostępnej gamie, dobierzesz terakotę na podłogę lub odpowiednie drewno. Ładne kafelki podłogowe w kolorze wina można nabyć w wielu sklepach. Ważne jest jednak, aby były postarzane i przywodziły na myśl przetarcia czynione przez mieszkańców domu przez dziesiątki lat podczas codziennego chodzenia po takiej podłodze.
Nie są to rozwiązania drogie, więc właściwie wnętrze prowansalskie można zaprojektować w niezbyt wygórowanej cenie, gdy mowa o jego wyposażeniu.
Problem mogą stanowić jedynie meble, a głównie ich charakterystyczne ornamenty. Materiał to odpowiednie drewno – wielu zdolnych stolarzy w Polsce tworzy obecnie meble stylizowane.
Jeśli jednak nie znajdziesz specjalisty, który ma gotowy przepis na meble z Prowansji, ostatecznie również takie meble można kupić za granicą i stworzyć z pomocą architekta wnętrz miejsce, w którym będziesz się czuć sielsko i komfortowo.
Sprawdź też Wnętrza w stylu industrialnym projektu architekta wnętrz