Praca jako architekt wnętrz — poszczególne etapy projektu

Spis treści


Każde pomieszczenie powinno mieć swój własny, niepowtarzalny charakter. Wystrój danego lokalu zawsze jest swoistym odzwierciedleniem indywidualnych preferencji jego właściciela. Jednak gdyby nie usługi świadczone przez architekta wnętrz, w wielu miejscach panowałby chaos i nieład.

Cały proces projektowania składa się z kilku etapów, o których osoby spoza branży zwyczajnie nie wiedzą. Specjalista jest w tym przypadku odpowiedzialny za to, aby przemyśleć wszelkie detale i ułożenie elementów w przestrzeni. Efekt ma zachwycać, co czyni pracę architekta wnętrz wysoce odpowiedzialną. Co warto wiedzieć na temat poszczególnych etapów projektu?

Po pierwsze funkcjonalność, czyli kilka słów o pracy architekta wnętrz

Nic nie szpeci przestrzeni bardziej od braku funkcjonalności. Co z tego, że wnętrze prezentuje się pięknie na zdjęciach, jeśli przebywanie w nim jest męczące? Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, architekt wnętrz na początku każdego zlecenia przystępuje do zaplanowania odpowiedniego miejsca dla każdego z mebli i urządzeń, które docelowo mają znaleźć się w danym pomieszczeniu. Całość opracowywana jest na rzucie. Klient może wówczas dokładnie przeanalizować rozstaw wszystkich przedmiotów i nanieść na projekt ewentualne uwagi.

Architekt wnętrz musi brać pod uwagę indywidualne potrzeby przyszłych mieszkańców i dopasowanie całości do ogólnych reguł dotyczących ergonomii. Doświadczeni specjaliści zazwyczaj przygotowują dwa lub trzy warianty możliwości rozplanowania przestrzeni. Ta metoda pozwala na lepsze i przede wszystkim szybsze doprecyzowanie szczegółów podczas konsultacji z Klientem.

Projekt koncepcyjny dla inwestorów z Białegostoku i innych miast

Kolejnym etapem pracy architekta wnętrz jest stworzenie projektu koncepcyjnego, w którym zostaną uwzględnione wszelkie wytyczne otrzymane od inwestora. Aby rozpocząć ten proces, należy mieć już gotowy projekt, gdzie zostały ujęte układy funkcjonalne oraz wszystkie kwestie dotyczące estetyki wykończenia pomieszczenia.

W projekcie znajdujemy informacje takie jak:

  • unikalne pomysły zagospodarowania wnętrza,
  • rysunki ilustrujące położenie poszczególnych elementów,
  • projekty wizualizacji 3D, które prezentują ostateczny wygląd wnętrza (zwykle przypominają zdjęcie).

Projekt koncepcyjny ma na celu zaprezentować to, w jaki sposób wnętrze będzie wyglądało po ukończeniu prac. Wizualizacje 3D często można zobaczyć nieopodal miejsc, w których powstają nowe budynki, galerie handlowe lub osiedla np. w Białymstoku.

Dokumentacja techniczna

Dokumentacja techniczna — od projektów ścian, po ułożenie mebli

Kiedy projekt koncepcyjny zostanie zaakceptowany przez inwestora, śmiało można przystąpić do przygotowania projektu wykonawczego. Docelowo ma on zawierać wszystkie wymiary przedstawione w postaci rysunku technicznego.

W dokumentacji muszą znaleźć się wszelkie istotne informacje o projektach ścian i wyburzeń, rozlokowanie kontaktów i punktów ze światłem, a także wszelkie plany dotyczące instalacji hydraulicznych, posadzek i wszystkiego aż po stolarkę okienną i usytuowanie mebli w przestrzeni.

Stworzenie przez architekta wnętrz kosztorysu dla inwestora

Praca architekta wnętrz to nie tylko tworzenie planów, ale również liczenie tego, ile będzie kosztowała ich realizacja. Ostatni etap prac polega na stworzeniu kosztorysu. Taki dokument służy dostarczaniu potrzebnych informacji, a dodatkowo jest przykładem doskonałego narzędzia komunikacji pomiędzy architektem wnętrz, dostawcą materiałów i zespołem wykonawców. W Białymstoku, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce, można uzyskać profesjonalne wsparcie specjalistów tej dziedziny i warto z takiej pomocy korzystać.

Warto przeczytać: Wnętrza w stylu boho od architekta wnętrz


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym charakteryzuje się pierwszy etap pracy architekta wnętrz?

Pierwszy etap pracy architekta wnętrz skupia się na zapewnieniu funkcjonalności przestrzeni. Architekt planuje rozmieszczenie mebli i urządzeń, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby klientów oraz ergonomię.

Jak wygląda tworzenie projektu koncepcyjnego?

Projekt koncepcyjny obejmuje wytyczne od inwestora, unikalne pomysły na zagospodarowanie przestrzeni, rysunki ilustrujące rozmieszczenie elementów oraz wizualizacje 3D prezentujące ostateczny wygląd wnętrza​​.

Co zawiera dokumentacja techniczna w projektowaniu wnętrz?

Dokumentacja techniczna zawiera rysunki techniczne z wymiarami, informacje o projektach ścian, wyburzeniach, rozmieszczeniu kontaktów i punktów świetlnych, a także plany dotyczące instalacji hydraulicznych i stolarki okiennej​​.

Jaki jest ostatni etap pracy architekta wnętrz?

Ostatnim etapem jest stworzenie kosztorysu, który jest narzędziem komunikacji pomiędzy architektem wnętrz, dostawcami materiałów i zespołem wykonawców, i który określa całkowity koszt realizacji projektu​​.

W jaki sposób architekt wnętrz współpracuje z klientem?

Architekt wnętrz współpracuje z klientem na każdym etapie projektu, od planowania funkcjonalności, przez tworzenie projektu koncepcyjnego, aż do realizacji kosztorysu, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje klienta​​.

keyboard_arrow_up