

Jeden z najbardziej ekscentrycznych stylów wnętrzarskich, mocno emanujący energicznymi kolorami. Klienci w dużym uproszczeniu mogą dzielić na tych, którzy boho kochają, oraz na tych, którym ten styl jest zupełnie obcy. Jaką zatem historię ma boho i czym się charakteryzuje? W tym artykule przybliżymy, co może on wyrażać i jak to wygląda z punktu widzenia architekta wnętrz.
Krótka charakterystyka kolorowego stylu
Słowo boho pochodzi z francuskiego ”la boheme”, co oznaczało ”cyganerię”. Aktualny styl to głównie połączenie indyjskich inspiracji z nieszablonową cyganerią. Jest to całkowite przeciwieństwo spokojnych i stonowanych wnętrz, a myślą przewodnią tego klimatu jest dowolność kreowania przestrzeni. Nie liczy się tutaj dopasowanie kolorów i materiałów, można za to łączyć ze sobą wiele różnych faktur. Projektowanie wnętrz boho jest idealnym sposobem na uwolnienie kreatywności, co kończy się kolorami na ścianach, meblach, poszewkach poduszek.
Architekt wnętrz potrafi tworzyć projekty z odwagą
Aby pomieszczenie emanowało niezwykłym charakterem, trzeba pamiętać o kilku kwestiach, które w boho prawie zawsze można znaleźć. Przede wszystkim są to kolorowe dywany, firanki, poduszki, których nasycone barwy wprowadzają radosny klimat do każdego wnętrza. Na ścianach zwykle znajdują się oryginalne obrazy lub plakaty, kwiaty, kinkiety, czy własnoręcznie wykonane ozdoby. Najbardziej charakterystycznym elementem bywają wszechobecne patchworki, zarówno w formie tapet ściennych, poszewek, koców, jak i mebli patchworkowych.
Często można się spotkać z jadalniami, gdzie każdy mebel jest jakby z innej bajki. Łączenie starych, zabytkowych mebli z nowoczesnymi nie jest niczym dziwnym, a liczne dekoracje w żywych kolorach uzupełniają cały projekt. Etniczne wzory, tkane materiały, dekoracyjne lustra – wszystko to buduje niepowtarzalny klimat. Boho daje ogromną bazę możliwości w projektowaniu wnętrz.
Pomysł na sypialnię boho, realizacje architekta wnętrz z Białegostoku
Sypialnia jest miejscem, gdzie styl boho można spotkać w nieco ugrzecznionej wersji, ponieważ to właśnie w sypialni należy się wyciszyć, a nadmiar kolorów mógłby rozpraszać uwagę. Poniżej kilka pomysłów, które idealnie nadadzą się do aranżacji wnętrza.
- Narzuty i poszewki – najlepiej jeśli będą miały orientalny, egzotyczny motyw wykonany na miękkiej i przytulnej tkaninie.
- Dekoracje łóżka – tutaj do dyspozycji mamy tiulowe baldachimy, lecz również dekoracyjne wezgłowia oraz ramy łóżka.
- Kolorowe meble – turkusowe lub tęczowe komody, bambusowe szafy. Tak nieszablonowe wyposażenie wniesie do pomieszczenia trochę lekkiego, hipisowskiego klimatu.
- Dodatkowe miejsce do odpoczynku – czyli różnej wielkości hamaki. Zamontowane nawet w sypialni sprawią, że będzie to idealne miejsce do wypoczynku poza łóżkiem.
Boho może występować w wersji pierwotnej, ale także jako połączenie z innymi designerskimi trendami. Dla stonowania całości można wprowadzić elementy minimalizmu, industrializmu, czy bieli w stylu norweskim.
Czy styl boho jest dla Ciebie?
Jeśli jesteś osobą, która zdecydowanie lubi wyrażać swoją osobowość poprzez wnętrza, w których mieszka, a do tego podobają Ci się kolorowe projekty – warto spróbować. Boho jest odważnym stylem, który na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie chaotycznego, jednak w rzeczywistości każdy detal w takim projekcie ma swoje miejsce. Obecność tak wielu różnorodnych akcentów sprawia, że całość tym bardziej wymaga nadania im spójności.
Wiele projektów architekta wnętrz z AMarantowego Studia potrafiło zaskoczyć nawet największych pasjonatów klimatów boho w Białymstoku. Sztuka aranżowania wnętrz, wyobraźnia oraz doświadczenie projektantów to dobry potencjał i prognoza na niepowtarzalny klimat w domu lub mieszkaniu.
Warto przeczytać: Aranżacja domowego biura – co radzi projektant wnętrz